ul. Zielonogórska 33, 71-084 Szczecin+48 721 956 919poniedziałek-piątek 8:00-17:00

BLOG

Czy powinniśmy posiadać dwa komplety felg?

03.05.2020
wymiana opon szczecin

W naszym klimacie potrzebujemy opon dedykowany, w zależności od obecnej pory roku. Zimą jeździmy na oponach zimowych, a latem na letnich. Czy jednak warto również się zaopatrzyć w osobne felgi aluminiowe? Już za moment odpowiemy sobie na to pytanie.

Przede wszystkim bezpieczeństwo

Stosowanie zimą wspomnianych już opon zimowych, ze względu na panujące warunki atmosferyczne, stało się już pewnego rodzaju standardem. Nikt raczej nie zastanawia się nad tym, czy oby na pewno potrzebujemy drugiego kompletu opon. Wydaje nam się to oczywiste. W okolicach najczęściej początku listopada zmieniamy opony na zimowe odpowiedniki. Nic zatem dziwnego, że sprzedaż ogumienia na zimowy sezon każdego roku wzrasta i to znacznie. Coraz częściej dochodzą do nas pogłoski, że niedługo stosowanie zimowych opon będzie już obowiązkiem, który zostanie narzucony odpowiednimi drogowymi przepisami.

Już niedługo – sezonowa zmiana opon

Może trudno w to uwierzyć, ale w kalendarzu mamy już marzec. Za moment kalendarzowa wiosna. W związku z tym już niedługo czeka nas wizyta u wulkanizatora. Każdego roku, a w zasadzie dokładnie dwa razy w roku, gdy zmieniamy opony, serwisy wulkanizacyjne mają masę pracy. Czasami na termin musimy czekać kilka dni czy też nawet kilka tygodni. Nie zaleca się pozostawiania wymiany opon na ostatni moment. Niestety, ale zakłady wulkanizacyjne mają w takich „gorących” okresach sznur samochodów do obsłużenia. Skutkiem tego w wielu miejscach od natłoku klientów spada jakość usług świadczonych. Czasami wybrany punkt wymiany opon nie spełni naszych oczekiwań. Co więcej czasem wykonana usługa może doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji, na drodze których chcielibyśmy uniknąć.

Jak sytuacja wygląda w innych krajach?

Co ciekawe w innych państwach Europy nie ma takiego przepełnienia w zakładach wulkanizacyjnych. Nie dowierzamy oraz pytamy jak to możliwe? Przecież w Niemczech czy też we Francji na drogach znajduje się więcej samochodów niż u nas. Czy zatem w krajach tych nie ma obowiązku wymiany opon? Nie jest to prawda. Co więcej w większości krajów w Europie mamy jednak do czynienia z przepisami mówiącymi jasno o obowiązku zmiany opon, dwa razy w roku. Na czym zatem polega ta różnica? Chodzi o to, że zagranicą wielu kierowców jest po prostu wyposażonych w dwa komplety kół. Jeden komplet jest używany na sezon letni, a drugi komplet jest używany zimą. 

Nie da się ukryć, że wymiana całych kół na felgach jest zdecydowanie łatwiejsza. Wymianę opon na felgach teoretycznie przeprowadzi każdy z nas. Nie musimy na taką zmianę kół udawać się do doświadczonego wulkanizatora. Wymiana opon na alufelgach jest także zdecydowanie krótsza. 

Jeżeli jednak nie mamy odpowiednich narzędzi, lub po prostu nie wiemy, jak zrobić to należycie, to możemy się oczywiście udać do wulkanizatora. Tam będziemy miło zaskoczeni. Poza krótkim procesem wymiany musimy zaznaczyć, że wymiana opon na alufelgach jest nieporównywalnie tańsza. Jak można zauważyć w okolicach garaży, przed domami jednorodzinnymi czy też przed mieszkalnymi blokami często widać osoby, którym wymiana opon na alufelgach nie sprawia kompletnie kłopotu.

Czy są jakieś wady tego rozwiązania?

Mechanik wymienia opony SzczecinWiele osób rozważa zakup po prostu dwóch kompletów kół. Jak widzimy na powyższym jest to naprawdę świetna sprawa. Nie dość, że możemy zaoszczędzić dużo pieniędzy na wymianie opon u wulkanizatora, to jeszcze nie musimy stać w długich kolejkach i czekać na termin. Jednak zastanawiamy się czy rozwiązanie to ma jedynie same zalety? A może jednak rozwiązanie to niesie za sobą jakieś wątpliwości? Czy pojawią się jakieś wady? 

W zasadzie, to wielu kierowców ma wątpliwości co do tego gdzie przechowywać dodatkowy komplet kół. Wiemy doskonale, że zawsze jeden komplet jest założony i z jego korzystamy, ale jednak ten drugi komplet dużych kół musimy gdzieś przechowywać. Gdy mieszkamy w bloku, to najczęściej nie możemy się pochwalić zbyt dużą piwnicą. Najczęściej piwnica to mały małe pomieszczenie, w którym ledwo mieści się sztuczna choinka na Święta Bożego Narodzenia oraz rowery. A gdzie miejsce dla kompletu kół? Gdy mamy garaż czy też mieszkamy w domku jednorodzinnym, to sprawa jest rozwiązana. Nie mamy wówczas problemu z przechowywaniem kół. Jednak gdy mieszkamy w mieszkaniu, to problem jest. Co w takiej sytuacji?

W takiej sytuacji powinniśmy skorzystać z przechowywali opon. Gdzie takie znajdziemy? Na pewno takie znajdziemy w wielu miastach w Polsce. Na pewno we wszystkich dużych miastach się znajdują. Możemy je znaleźć w sieci. Wiele warsztatów i zakładów wulkanizacyjnych ma w swojej ofercie takie usługi. Warto z nich skorzystać. Mamy wówczas pewność, że nasze opony są przechowywane w odpowiednich warunkach. Okazuje się, że odpowiednie warunki także są niezmiernie ważne dla naszego bezpieczeństwa. W takowych miejscach nie może być ani zbyt wysoka temperatura, ani też zbyt niska. Ponadto istotny jest sposób ułożenia opon i kół. Jest to niesamowicie ważne. Pamiętajmy, że zawsze na pierwszym miejscu powinniśmy stawiać swoje bezpieczeństwo. W tym przypadku bardzo ważne jest także bezpieczeństwo naszych współpasażerów.