ul. Zielonogórska 33, 71-084 Szczecin+48 721 956 919poniedziałek-piątek 8:00-17:00

BLOG

Kiedy wymienić olej w samochodzie?

03.31.2020
SIlnik wymaga wymiany oleju

Każdemu posiadaczowi samochodu zależy na jego bezawaryjnej eksploatacji. W tym celu należy właściwie dbać o wszystkie elementy maszyny i dokonywać regularnych przeglądów. Co więcej, konieczne jest okresowe wymienianie oleju silnikowego. Płyn ten pełni bardzo ważną funkcję w zapewnieniu prawidłowej pracy silnika i redukowaniu jego zużycia. W zależności od terminów jego wymiany sprawność oraz żywotność silnika samochodowego mogą ulec poprawie lub pogorszeniu.

Dlaczego olej silnikowy jest tak ważny?

Jego głównym zadaniem jest zmniejszanie tarcia i oporów wewnętrznych w silniku. Przekłada się to między innymi na zredukowane zużycie paliwa. Oprócz tego olej silnikowy pozwala uszczelnić komory spalania oraz wszelkie luzy występujące pomiędzy elementami pracującymi. Zapobiega także wewnętrznej korozji silnika. Efektywnie odprowadza ciepło na zewnątrz motoru i tym samym chłodzi podzespoły silnika. Dzięki zmniejszonemu tarciu pojazd będzie działał o wiele ciszej. Właściwie dobrany filtr oleju zatrzyma wszelkie zanieczyszczenia, zanim dotrą do wnętrza silnika i spowodują jego uszkodzenie. Wszystko to sprawia, że olej samochodowy regularnie się zużywa i wymaga okresowej wymiany.

Skąd wiadomo, że nadszedł czas na wymianę oleju?

Eksperci zalecają regularne wymienianie oleju silnikowego. Co to oznacza jednak w praktyce? Producenci samochodów mają obowiązek zamieścić szczegółowe okresy wymiany oleju wewnątrz instrukcji obsługi pojazdu. Na ogół im starszy jest nasz samochodów, tym częściej musimy kupować nowy olej. Większość współczesnych aut wymaga takiej wymiany co 30 tys. km. Z kolei pojazdy wyprodukowane w latach 90. XX wieku mogą potrzebować nowego oleju po przejechaniu zaledwie 10 tys. km. Skąd taka duża różnica? Wynika to przede wszystkim ze zwiększonych oczekiwań klientów, którzy chcą jak najrzadziej udawać się do serwisu. Producenci samochodów prześcigają się więc między sobą, aby wyjść naprzeciw potrzebom swoich klientów. Faktem jest również to, że samochody intensywnie wykorzystywane jako narzędzie pracy, mogą pokonywać nawet ponad 100 tys. km rocznie. Warto pamiętać o tym, że informacje dotyczące terminów wymiany oleju dostarczane przez producentów, dotyczą sprawnych i optymalnie używanych samochodów. W zależności od stylu i warunków jazdy kierowcy, taka wymiana może być konieczna o wiele częściej.

Co wpływa na częstotliwość wymiany oleju w samochodzie?

Z pewnością duże znaczenie ma to, gdzie używamy naszego pojazdu. Szczególnie wymagające dla silnika jest wielokrotne pokonywanie krótkich odcinków drogi. Olej samochodowy nie ma czasu na rozgrzanie się do temperatury roboczej. Wtedy nie dochodzi do wyparowania wody znajdującej się w oleju i powoli traci on swoje właściwości smarne. Kierowcy jeżdżący w mieście powinni więc częściej go wymieniać. Najlepiej zrobić to po przejechaniu 10 tys. km lub upływie jednego roku – w zależności od tego, co nastąpi szybciej. Oprócz jazdy miejskiej na krótkich dystansach również trudne warunki jazdy oraz wysoki stopień zapylenia zmuszają do częstszych wymian oleju.

Jak należy prawidłowo wymieniać olej w naszym aucie?

Nie jest to trudnym zadaniem. W miarę możliwości ustawiamy nasz samochodów na poziomym podłożu. W razie potrzeby możemy użyć podnośnika, przy czym musimy wtedy zadbać o właściwe zabezpieczenie auta. Dobrym pomysłem jest uprzednie rozgrzanie silnika. Wyższa temperatura przełoży się na szybsze wyciekanie starego oleju silnikowego. Zanim jednak zaczniemy wymianę płynu eksploatacyjnego, należy wyłączyć silnik i założyć odpowiednie ubrania ochronne. Następnie odkręcamy korek i czekamy, aż cały olej spłynie z silnika. W kolejnym kroku wylewamy resztki płynu z filtra i dokładnie czyścimy miejsce montażu filtra. W górnej części silnika znajduje się otwór, który służy do wlewania oleju. Nie należy jednak od razu wlewać całej ilości zalecanego litrażu. Jego poziom powinien sięgnąć nieco ponad połowę na wskaźniku. Na sam koniec pozostaje nam odpalić silnik i pozwolić mu popracować chwilę na wolnych obrotach. Po wyłączeniu silnika czekamy mniej więcej kwadrans i weryfikujemy poziom oleju. Poziom oleju powinien mieścić się w granicach oznaczonych na miarce oleju.

Czy kierować się podczas wybierania oleju?

W instrukcji obsługi naszego samochodu znajdziemy normę specjalną, którą musi spełniać kupowany przez nas olej. Chodzi przede wszystkim o jego klasę jakościową oraz lepkość. Znalezienie właściwego produktu nie będzie trudnym zadaniem. W instrukcji nie znajdziemy jednak informacji o tym, jaki rodzaj oleju powinniśmy wybrać – syntetyczny, półsyntetyczny, czy mineralny. Bywa, że normę wymaganą przez nas samochód spełnia zarówno olej mineralny, jak i syntetyczny. Przyda nam się wtedy wiedza o tym, czy się różnią takie rodzaje olejów. Najtańsza opcja są właśnie produkty mineralny. Oferują jednak gorsze własności smarne i producenci powoli od nich odchodzą. Nie należy też mieszać ze sobą różnych typów oleju.

Jeżeli nie chcemy się ubrudzić, warto skorzystać z usług specjalistów. Warsztaty wyposażone są we wszelkie narzędzia ułatwiające pracę. Dobry warsztat będzie w stanie także dobrać odpowiedni olej do naszego auta.