ul. Zielonogórska 33, 71-084 Szczecin+48 721 956 919poniedziałek-piątek 8:00-17:00

BLOG

Jak dbać o klimatyzację?

07.28.2020
Serwis kllimatyzacji

Klimatyzacja już dawno przestała być fanaberią oraz czymś kojarzonym z luksusem i przepychem, przeznaczonym wyłącznie dla najbogatszych i niezmieniającym w żadnym stopniu naszego codziennego życia. W czasach, kiedy lata stały się bardziej upalne, a wiosny cieplejsze okazuje się zbawienna i coraz więcej ludzi się do niej przekonuje. Jest już standardem w samochodach, a coraz częściej pojawia się w mieszkaniach prywatnych. Aby czerpać pełnię z jej możliwości, musimy odpowiednio o nią zadbać – co tak w praktyce to oznacza? Wyjaśnimy to w tym artykule właśnie na przykładzie klimatyzacji samochodowej z zaznaczeniem, że ma to swoje zastosowanie również w innych jej rodzajach.

Klimatyzacja w aucie – dlaczego warto o nią dbać?

Choć sytuacja ta powoli ulega zmianie, wielu nabywców klimatyzacji samochodowej wciąż uważa ją za coś, co kupuje się i ma działać, bez wkładania w to dodatkowego wysiłku czy dbania o to. Tymczasem jest to kluczowe, przede wszystkim do jej bezpiecznego dla naszego zdrowia działania. Jej specyfika, zakładająca przepływ często bardzo wilgotnego powietrza, powoduje osadzanie się w jej wnętrzu brudu i grzybów, których duże nagromadzenie zmusza nas do wdychania ich. To z kolei odbija się na naszym zdrowiu, zwłaszcza w zakresie układu oddechowego. Nieczyszczona klimatyzacja pracuje bardziej topornie i głośno, spada też jej efektywność. Dbanie o klimatyzację

8 praktycznych porad związanych z dbaniem o klimatyzację

Istnieje wiele sposobów na to, by zadbać o klimatyzację i zwiększyć efektywność jej działania, ale też wykorzystywać pełnię możliwości, jakie daje. Poniżej prezentujemy osiem wyselekcjonowanych przez nas porad, które uważamy za kluczowe w całym tym procesie.

1. Używajmy klimatyzacji regularnie

Klimatyzacja działa poprzez rozprowadzanie oleju przez czynnik chłodzący – przy braku jej używania ten pierwszy osadza się na częściach całego systemu, uniemożliwiając poprawne jego działanie. W związku z tym poleca się korzystanie z klimatyzacji na porządku dziennym i uruchomienie jej przynajmniej raz w tygodniu.

2. Dokonuje regularnego przeglądu klimatyzacji

Przegląd klimatyzacji zakłada nie tylko sprawdzenie jej działania, ale także wymianę filtru kabinowego, a przede wszystkim czyszczenie całego układu, czy to za pośrednictwem ozonowania, czy też metodą ultradźwiękową. Róbmy to przynajmniej raz w roku, jednak przy częstszym korzystaniu z całego systemu nie wahajmy się nieco zwiększyć częstotliwość przeglądów.

3. Zamykajmy okna przed włączeniem klimatyzacji

Dzięki temu powietrze wewnątrz auta schłodzi się szybciej – co jest zresztą dość logiczne, gdyż nie będzie ono mieszało się z tym cieplejszym, pochodzącym z zewnątrz. Zdecydujmy więc – albo korzystamy z klimatyzacji, albo otwieramy okna.

4. Przewietrzmy auto, zanim skorzystamy z klimatyzacji

Jeżeli zostawimy auto na słońcu i wrócimy do niego po jakimś czasie, z pewnością będzie rozgrzane niemal do czerwoności. Warto otworzyć na chwilę wszystkie drzwi samochodu i wyrównać temperaturę – klimatyzator będzie miał wtedy lżejszą pracę i zwiększy się jego efektywność.

5. Nie ignorujmy nieprzyjemnych objawów

Jeżeli wewnątrz naszego auta pojawi się nieprzyjemny zapach, klimatyzator zacznie wydawać specyficzne szumy, a szyby zaczną parować, może to oznaczać tylko coś złego. Nie ignorujmy tego i nie odkładajmy na później jego przeglądu – udajmy się do serwisu od razu i sprawdźmy przyczynę, a unikniemy nie tylko dodatkowych kosztów, ale i negatywnego wpływu na zdrowie.

6. Zawsze ustalamy klimatyzator w odpowiedni sposób

Klimatyzacja nie powstała po to, abyśmy siedzieli w mrozie. Nawet jeśli bardzo go lubimy i nawet wtedy, gdy to umożliwia. Zadbajmy o to, aby temperatura wewnątrz auta nie odbiega znacząco od tej panującej na zewnątrz. Kilka stopni różnicy to wszystko, na co powinniśmy sobie pozwalać. Zapewni to prawidłowe działanie całego systemu, a nas nie narazi na niekorzystny wpływ na nasze zdrowie.

7. Regularnie wymieniajmy osuszacz

Osuszacz stanowi jeden z najbardziej kosztownych elementów układu klimatyzacyjnego – w związku z tym większość ludzi dość niechętnie podchodzi do jego wymiany. Mimo wszystko ta jest jednak konieczna, najlepiej raz na dwa-trzy lata. Część ta jest bowiem odpowiedzialna za odprowadzanie wilgoci, która jest uważana za główną przyczynę gromadzenia się bakterii, grzybów i pleśni. Te z kolei niekorzystnie wpływają na nasze zdrowie.

8. Wybierajmy tylko sprawdzone serwisy

Nie decydujmy się na samodzielne czyszczenie klimatyzacji czy wymianę filtrów na własną rękę. Nigdy nie będziemy mieć pewności, że wszystko zrobimy prawidłowo, a cały system jest na tyle ważny, że warto zrobić to profesjonalnie. Zwłaszcza, że nie robi się tego codziennie.

Podsumowanie

Klimatyzacja jest świetną odpowiedzią na stale ocieplający się klimat w naszej sferze klimatycznej. Potrafi być istnym zbawieniem w upalne dni, kiedy to pożądamy funkcjonowania w optymalnych warunkach. Pamiętajmy jednak, że aby spełniała swoje założenia musi być nie tylko regularnie czyszczona, ale też we właściwy sposób konfigurowana – tylko to jest gwarantem jej skutecznego, a przede wszystkim zdrowego i bezpiecznego działania.