Przegląd rejestracyjny – jak często? Właściciele samochodów mają obowiązek zgłaszania się raz w roku do stacji diagnostyki pojazdów w celu wykonania przeglądu technicznego. Co jest celem takiej diagnostyki? Przede wszystkim sprawdzenie stanu auta, co stanowi podstawę do dopuszczenia go do ruchu drogowego. Jeżeli podczas badania specjalista stwierdzi w samochodzie nieprawidłowe działanie podzespołów nie dopuści go do jazdy po drogach, ponieważ stanowi on zagrożenie. Jak wygląda sytuacja w przypadku nowych samochodów, przegląd rejestracyjny jak często trzeba przeprowadzać? Pierwszy przegląd rejestracyjny musi zostać wykonany przed upływem 3 lat od daty pierwszej rejestracji. Następnie po 2 latach wymagany jest kolejny przegląd. Po czym ten obowiązek jest realizowany co rok. Czy są jakieś wyjątki? Tak, ma to miejsce w przypadku samochodów wyposażonych w instalację gazową, ponieważ nawet nowe pojazdy muszą raz w roku przechodzić badanie diagnostyczne.
Przegląd rejestracyjny jak często trzeba wykonywać?
Każdy kierowca zgłaszający się na stację diagnostyki pojazdów otrzymuje pozwolenie do poruszania się nim po drogach lub zakaz i konieczność wykonania konkretnych napraw, które przywrócą jego pełną sprawność. Wszystkie zalecenia widoczne są w dowodzie rejestracyjnym. Kolejne badanie techniczne jest przeglądem rejestracyjnym dopuszczającym pojazd do ruchu drogowego najczęściej na 12 miesięcy.
Każdy kierowca może zgłosić się do serwisu samochodowego na przegląd techniczny który potwierdzi w jakim stanie jest jego pojazd. Może to być zalecenie producenta samochodu lub przygotowanie do jego sprzedaży. Mimo, że nie jest obowiązkowe daje możliwość zachowania gwarancji producenta.Taki przegląd jest precyzowany w zależności od marki i modelu auta.
Trzeba zauważyć, że w roku 2022 wprowadzono zmianę przepisów odnośnie okresowych badań technicznych. Przykładem jest sytuacja: jeśli wykonamy przegląd do 30 dni przed terminem ważności poprzedniego badania, następny termin będzie wyznaczony nie według tego, kiedy właściciel zgłosił się na kontrolę pojazdu, ale według daty widniejącej w dowodzie rejestracyjnym. Dlatego nie warto odkładać daty przeglądu na ostatnią chwilę, ponadto opóźnienie dłuższe niż 30 dni spowoduje, że trzeba będzie zapłacić za jego wykonanie podwójną stawkę.
Zmiany w przepisach odnośnie przeglądów technicznych nałożyły na diagnostów obowiązek zrobienia 4 zdjęć samochodu z zewnątrz a także jednego w środku i przechowywanie ich przez pięć lat. Takie zapisy mogą doprowadzić do zmniejszenia liczby samochodów które przejdą okresowe przeglądy z pozytywnym wynikiem.
Przegląd rejestracyjny jak często w przypadku nowych pojazdów?
W pierwszych latach po rejestracji samochodu przegląd rejestracyjny wykonuje się w następujących terminach:
- Pojazdy: osobowe, ciężarowe do 3,5 t, a także motocykle oraz przyczepy do 3,5 t pierwszy przegląd rejestracyjny wymagany jest przed upływem 3 lat od dnia wykonania pierwszej rejestracji. Drugi przegląd trzeba przeprowadzić przed końcem następnych 2 lat, kolejne co roku.
- Takie pojazdy jak: motorowery, ciągniki i przyczepy rolnicze pierwszy przegląd rejestracyjny muszą mieć wykonany przed końcem 3 lat od daty pierwszej rejestracji, następne przed upływem 2 lat od terminu ostatniego przeglądu.
- Samochody zabytkowe przechodzą przegląd rejestracyjny tylko raz, wyjątkiem jest wykorzystywanie pojazdu do przewozu osób.
- Takie pojazdy jak: taksówki osobowe, pojazdy: samodzielnie zbudowane, uprzywilejowane, przewożące ładunki niebezpieczne, wykorzystywane do nauki jazdy już od nowości muszą przechodzić przegląd rejestracyjny każdego roku.
- W przypadku autobusów przegląd rejestracyjny jest wymagany przed końcem 12 miesięcy od dnia pierwszej rejestracji po czym co 6 miesięcy.
Co jest kontrolowane podczas przeglądu rejestracyjnego?
- Identyfikacja, czyli skontrolowanie czy numer VIN pokrywa się z dowodem rejestracyjnym.
- Sprawdzenie dodatkowych instalacji pojazdu, np. LPG podlegające uzupełniającym procedurom sprawdzającym.
- Kontrola funkcjonowania konkretnych podzespołów oraz układów w odniesieniu do bezpieczeństwa jazdy a także wpływu na środowisko.
Kontrolowane są następujące podzespoły:
- Układ hamulcowy – równomierność działania.
- Układ kierowniczy – np. stopień zużycia.
- Zawieszenie – luzy w elementach metalowo – gumowych.
- Ogumienie – np. dopasowanie do typu samochodu, zużycie.
- Nadwozie – stan ram, szyb, progów.
- Oświetlenie – prawidłowość działania.
- Układ wydechowy – stan techniczny.
- Emisja zadymienia spalin i zanieczyszczeń gazowych.
Podczas przeglądu rejestracyjnego mogą zostać zdiagnozowane drobne nieprawidłowości niemające znacznego wpływu na bezpieczeństwo poruszania się po drogach ani na środowisko (badanie zaliczone). Natomiast usterki istotne mogą niekorzystnie oddziaływać na środowisko naturalne oraz bezpieczeństwo na drodze (14 dni na usunięcie usterek i ponowny przegląd). Nieprawidłowości powodujące zagrożenie dla środowiska i bezpieczeństwa uniemożliwiają dopuszczenie samochodu do ruchu drogowego (zatrzymanie dowodu rejestracyjnego).