ul. Zielonogórska 33, 71-084 Szczecin+48 721 956 919poniedziałek-piątek 8:00-17:00

BLOG

Płyn hamulcowy – dlaczego trzeba wymieniać i jak często?

05.04.2022
Płyn hamulcowy – dlaczego trzeba wymieniać i jak często?

Płyn hamulcowy – dlaczego trzeba wymieniać i jak często? Jednym z najistotniejszych systemów w pojazdach samochodowych jest układ hamulcowy. Ma on ogromne znaczenie, bowiem odpowiada za nasze bezpieczeństwo podczas podróży – bez niego wytrącanie prędkości byłoby znacznie utrudnione, a w niektórych przypadkach nawet niemożliwe, co zagrażałoby naszemu zdrowiu. Kluczowy jest płyn hamulcowy, którego wymiana powinna być regularna. Czym jest płyn hamulcowy? Jak często powinniśmy go wymieniać? W jaki sposób tego dokonać? Dlaczego wymiana płynu hamulcowego ma tak duże znaczenie? Aby uzyskać odpowiedzi na te pytania, serdecznie zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem- istnieje duże prawdopodobieństwo, że wszelkie wątpliwości w tym zakresie zostaną rozwiane. 

Czym jest płyn hamulcowy?

Zanim rozpoczniemy jakiekolwiek dywagacje na temat płynu hamulcowego, w pierwszej kolejności powinniśmy zastanowić się nad tym, czym on tak właściwie jest. Otóż z naukowego punktu widzenia jest to pewna mieszanina związków chemicznych, które charakteryzują się ponadprzeciętną odpornością na wysokie temperatury i spienianie. W pojazdach wykorzystywany jest przede wszystkim do tego, aby przenieść ciśnienie z pedału hamulca na klocki hamulcowe, co umożliwia rozpoczęcie procesu zmniejszania prędkości. Tylko regularna wymiana płynu sprawia, że droga hamowania będzie krótsza, a nasze bezpieczeństwo będzie zmaksymalizowane. 

Jak często powinniśmy wymieniać płyn hamulcowy?

Wiemy już, czym dokładnie jest płyn hamulcowy, a także za co odpowiada w naszych pojazdach. Warto uzyskać nieco więcej informacji na temat tego, jak często powinien być on wymieniany. Nie da się ukryć, że jest to jeden z ważniejszych płynów eksploatacyjnych, który znajduje się w naszym pojeździe. Jego jakość i poziom mają bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo. Okazuje się jednak, że co czwarty kierowca nie potrafi odpowiedzieć na pytanie, kiedy ostatnio do takiej wymiany doszło. Czy to oznacza, że 25% Polaków nie wykonuje tego typu czynności? Trudno powiedzieć. Należy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że ogólne zalecenia głoszą, by wymieniać płyn hamulcowy średnio co 40-50 tysięcy kilometrów lub co dwa lata. Tego typu czynność powinna być również przeprowadzona w sytuacji, kiedy zauważymy zmniejszenie siły hamowania. W jaki sposób sprawdzić jednak płyn hamulcowy? Otóż może do tego posłużyć specjalistyczny miernik, którego cena wynosi od 100 do 3000 zł. Niestety umożliwia on jedynie sprawdzenie cieczy w zbiorniku wyrównawczym, a należy mieć na uwadze, że może się ona znajdować również w przewodach przy kołach. Płyn hamulcowy powinien być również wymieniony, jeśli jest zanieczyszczony lub znajduje się w układzie dłużej niż 2 lata. Dla bezpieczeństwa powinniśmy o tym pamiętać również podczas zakupu pojazdu używanego. Wymieńmy także układ hamulcowy, mianowicie pompę, przewodu i zaciski.

W jaki sposób wymienia się płyn hamulcowy?

Czas przejść do samej procedury wymiany płynu hamulcowego. Wbrew pozorom nie jest to bardzo trudna czynność, jednakże wymaga pomocy drugiej osoby. Wymianę każdorazowo powinniśmy rozpocząć od podniesienia pojazdu za pośrednictwem podnośnika hydraulicznego. Następnie odkręcamy koła znajdujące się możliwie najdalej pompy hamulcowej. Zaczynamy od wyssania starej cieczy ze zbiorniczka – w tym celu możemy wykorzystać strzykawkę. Teraz wlewamy w to miejsce nowy płyn, co jest skutecznym zabezpieczeniem przed ewentualnym zapowietrzeniem. W dalszej kolejności znajdujemy odpowietrznik, ściągamy nakrętkę i czyścimy go za pomocą szczotki. Do odpowietrznika podłączany jest gumowy wężyk- jego koniec powinien znaleźć się w butelce, która zbiera ciecz. Jest to istotne, bowiem płyn hamulcowy uznawany jest za agresywny i ma negatywny wpływ na nasze środowisko, skórę bądź lakier. Zanurzenie końcówki wężyka zapobiega dostawaniu się powietrza. Teraz należy poprosić drugą osobę o to, aby napompowała układ hamulcowy. Po wszystkim zakręcamy odpowietrznik i ponownie pompujemy układ hamulcowy. Robimy to w momencie, kiedy barwa płynu jest identyczna, jak tego świeżo dolewanego. 

Dlaczego wymiana płynu hamulcowego ma tak duże znaczenie?

Podobnie jak inne płyny znajdujące się w samochodzie, płyn hamulcowy także zużywa się i wymaga okresowej wymiany. Jest ona konieczna z tego względu, że w ten sposób maksymalizujemy własne bezpieczeństwo. Istnieją szczegółowe badania i testy na temat tego, że stara ciecz może znacznie wydłużyć drogę hamowania, a podczas jazdy ma to bardzo duże znaczenie. Pamiętajmy o tym, że w celu wymiany płynu najlepiej udać się do profesjonalnego serwisu lub zakładu mechanicznego. Pracują tam wykwalifikowane osoby, które są przeszkolone i posiadają ponadprzeciętne doświadczenie. Wymienią one nie tylko płyn, ale jednocześnie odpowietrzą cały układ i oddadzą pojazd, który cechuje się całkowitą sprawnością. Tego typu czynności należy wykonywać co około 50 tysięcy kilometrów lub co dwa lata. Należy jednak uwzględnić również kwestię tego, jak często poruszamy się pojazdem.