ul. Zielonogórska 33, 71-084 Szczecin+48 721 956 919poniedziałek-piątek 8:00-17:00

BLOG

Narzędzia niezbędne w warsztacie samochodowym

09.17.2020
serwis samochodów

Ważnym krokiem na drodze ku własnemu warsztatowi samochodowemu jest wybór jego odpowiedniego wyposażenia. Każdy, kto chce zajmować się remontowaniem samochodów na poważnie musi być przygotowany na wszystko – niezależnie od tego, z jakim problemem natury samochodowej przyjdzie mu się zmagać. W co zatem powinniśmy zainwestować i my chcąc rozpocząć swoją pracę w tej konkretnej dziedzinie?

Przeznaczenie warsztatu samochodowego – jak zdeterminować, czego będziemy potrzebowali?

Rzeczą najbardziej podstawową przy wyposażaniu własnego warsztatu samochodowego jest określenie, czy będzie on wykorzystywany do celów prywatnych i amatorskich, czy też zamierzamy go przekształcić w źródło zarobku. Podczas gdy w tym pierwszym przypadku wystarczą nam narzędzia najbardziej podstawowe i uniwersalne (część z nich wypisujemy poniżej), do zastosowań profesjonalnych będziemy potrzebowali czegoś więcej. Niezależnie od naszych planów związanych z warsztatem, chcąc świadczyć swoje usługi na jak najwyższym poziomie będziemy musieli zainwestować w narzędzia najwyższej jakości. Prawdą jest, że w wielu przypadkach można znaleźć tańsze alternatywy – w długofalowej perspektywie jednak to certyfikowane oraz sprawdzone produkty solidnych i zaufanych marek są rozsądniejszą opcją. Zwłaszcza, jeśli będziemy je eksploatować do granic ich możliwości.

Podstawowe wyposażenie warsztatu samochodowegonaprawa aut

Choć elementów składających się na wyposażenie dobrego warsztatu samochodowego jest na rynku całe mnóstwo, na samym początku jego funkcjonowania warto postawić na te absolutnie podstawowe i najbardziej uniwersalne. Już na start powinno wyposażyć się również w meble warsztatowe, które pozwolą nam trzymać wszystkie narzędzia w porządku – dobra organizacja jest bowiem czymś, czym powinien się cechować każdy dobrze prosperujący warsztat. Koniecznie zainwestujmy również w:

  • podnośniki hydrauliczne – na podnośnikach samochodowych nie możemy oszczędzać – to fakt, z którym ciężko polemizować. W wyniku ich awarii możemy doprowadzić do poważnego uszczerbku na zdrowiu, a nawet życiu. Same w sobie są nieocenione w pracy mechanika – warto zaopatrzyć się w taki, który będzie dopasowany do ciężaru najczęściej naprawianych samochodów.

  • śrubokręty, klucze i szczypce – zestaw jak najbardziej rozmaitych śrubokrętów i kluczy płaskich pozwoli nam poradzić sobie z każdym elementem przykręcanym dowolną śrubką – przyda nam się nie tylko w warsztacie, ale i poza nim. Szczypce powinniśmy zakupić w co najmniej dwóch wariantach – do prac samochodowych oraz typowo elektrycznych, które przydadzą się między innymi do obcinania przewodów.

  • klucze do filtra oleju – warto postawić na klucz paskowy lub łańcuchowy. Oba pozwolą nam poradzić sobie nawet z mocno zapieczonym filtrem. Pamiętajmy przy tym, że wymiana oleju jest jednym z najczęstszych działań w obrębie warsztatu samochodowego.

  • młotek – jeżeli mielibyśmy wskazać najbardziej uniwersalne narzędzie warsztatowe, nasz wybór z pewnością padłby właśnie na młotek. Można nim rozwiązać wiele problemów, w tym odkręcić nie do końca współpracujące (lub po prostu zapieczone) śruby czy też upewnić się, że część weszła w miejsce docelowe i przebywa w nim pewnie i stabilnie. Warto zainwestować nie tylko w standardowy młotek, ale też taki gumowy – ten pozwoli nam bowiem działać również dookoła elementów, których nie chcielibyśmy przypadkowo uszkodzić. Na wyposażeniu każdego warsztatu powinien być mały i duży młotek, do działań precyzyjnych i wymagających więcej siły.

  • smar – tutaj sytuacja nie jest łatwa, gdyż rynek obfituje w najróżniejsze jego rodzaje. Warto dopasować te obecne w naszym warsztacie do prac, jakie zamierzamy przeprowadzać w jego obrębie. Choć podstawą jest legendarny wręcz WD-40, zainwestujemy też w co najmniej kilka smarów wielofunkcyjnych. Jeśli z kolei wiemy dokładnie, z czym będziemy się zmagać, możemy pokusić się o te bardziej specjalistyczne – silikonowe, miedziane, litowe, plastyczne molibdenowe i inne.

  • kompresor – kolejne z uniwersalnych narzędzi, pozwalające nam zasilić większość innego oprzyrządowania warsztatowego – wiertarkę, szlifierkę, klucz udarowy i wiele innych. Warto postawić na taki o odpowiednio wysokiej wydajności – zwłaszcza, że jest to jedno z najbardziej eksploatowanych narzędzi w obrębie warsztatu.

  • kosmetyki samochodowe – klienci uwielbiają dostawać swój samochód w lepszym stanie wizualnym, niż zostawili go w warsztacie. Niezależnie zresztą od tego, czy działamy z autami klientów, czy też zajmujemy się własnymi „czterema kółkami”, kosmetyki samochodowe powinny stanowić element naszego wyposażenia.

Podsumowanie

Aby odpowiednio wyposażyć nasz własny warsztat samochodowy musimy odpowiedzieć sobie na jedno zasadnicze pytanie – czy będziemy do niego zaglądali sporadycznie, czy też nasze odwiedziny w nim będą stałym nawykiem. Wiele do powiedzenia ma też jego zastosowanie – określmy, czy będziemy z niego korzystać do amatorskich prac nad własnym samochodem, czy też do profesjonalnych i odpłatnych napraw. Choć wszystkie z wyżej przedstawionych narzędzi i elementów stanowią podstawę, są jedynie wierzchołkiem możliwości. Dlatego właśnie określmy nasze potrzeby, a wspomnianego wyżej wyposażenia użyjmy jako bazy wyjściowej.