Kiedy wymienić klocki hamulcowe? O klockach hamulcowych w samochodzie (i praktycznie każdym innym pojeździe) na pewno już kiedyś słyszeliśmy. Nawet jeśli nie jesteśmy za Pan brat ze światem motoryzacji. Mimo że są one dość niepozorną częścią auta, ich waga jest ogromna. Wpływają bowiem na bezpieczeństwo, tak właściwie decydując o jego zachowaniu w czasie jazdy. Niestety, są one jedną z tych części, które ulegają stopniowej degradacji (wraz z czasem stają się coraz gorsze i coraz mniej efektywniej spełniają swoją funkcję), ale też dość często ulegają mniejszym uszkodzeniom. Właśnie dlatego warto wiedzieć, kiedy przychodzi czas na ich wymianę i czy możemy podjąć się jej na własną rękę.
Kiedy powinniśmy zdecydować się na wymianę klocków hamulcowych?
Kiedy wymienić klocki hamulcowe? To pytanie, na które wielu mechaników i osób amatorsko zainteresowanych motoryzacją będzie miało różną odpowiedź. Jedni powiedzą, że konieczność ich wymiany zależy od przebiegu. Drudzy z kolei zwrócą uwagę na objawy, które będą sugerowały konieczność wykonania takiej naprawy. Jeszcze inni preferują regularne spoglądanie na aktualny stan klocków (wizualnie) i podejmowanie decyzji na jego podstawie.
Patrzenie na przebieg i ocenianie zużycia klocków hamulcowych nie jest metodą idealną. Przede wszystkim dlatego, że z hamulców korzysta się z różną częstotliwością. Prawda – jeśli jeździ się przede wszystkim po mieście, dość łatwo można ocenić stopień z ich użycia. Jeżeli jednak często udaje się w dłuższe trasy i podróżuje się po autostradach, hamuje się też wyraźnie mniej. To z kolei ma duży wpływ na zużycie klocków. Należy jeszcze dorzucić do tego fakt, że każdy ma inny styl jazdy i każdy obchodzi się inaczej ze swoim samochodem. Jeżeli jeździ się bardziej agresywnie i często jest się zmuszanym do zmiany prędkości jazdy, klocki będzie się zużywało częściej. Jeżeli zaś jesteśmy kierowcami spokojnymi i poruszającymi się raczej ze stałą prędkością, wymieniać je będziemy rzadziej.
Znacznie lepszą metodą jest wyczucie, kiedy klocki wymagają wymiany. Wszystkie są wyposażone w specjalny czujnik, dzięki któremu przy określonym zużyciu zaczynają piszczeć. To sugeruje nie tyle konieczność ich natychmiastowej wymiany, co zbliżanie się do momentu, kiedy ta będzie zalecana (często pisk może być wywołany przez warunki atmosferyczne – nie zawsze jest więc czymś wymiernym). Niektóre modele samochodów posiadają czujnik zintegrowany z panelem. Dzięki temu na ekranie komputera same wyświetlają ikonkę sugerującą konieczność wymiany.
Oczywiście klocki należy bezwzględnie wymieniać w przypadku ich uszkodzenia. To może się objawiać między innymi:
- nierównomiernym hamowaniem na osi, przez które samochód jest ściągany w jedną stronę,
- zeszkleniem materiału ciernego, wywołanym przede wszystkim przez krótkotrwałe, ale bardzo mocne hamowanie;
- pęknięciem okładziny ciernej, którego powodem najczęściej jest nieprawidłowy montaż przez osobę wymieniającą klocki;
- przegrzaniem materiału ciepłego, które najczęściej prowadzi do jego całkowitego spalenia. Często dochodzi do tego w górach, na torach czy w czasie hamowania przy bardzo wysokiej prędkości.
Czy klocki hamulcowe można wymienić samodzielnie?
Wymiana klocków hamulcowych nie należy do najcięższych – dla osoby choć trochę zaznajomionej z budową i funkcjonowaniem samochodu, ale też potrafiącej posługiwać się podstawowymi narzędziami będzie ona czymś, co zrobi w przeciągu zaledwie kilkunastu minut. Do jej przeprowadzania będzie wymagany zestaw kluczy, smar, szczotka druciana oraz WD-40. W niektórych modelach samochodów będzie też konieczne wejście w tryb serwisowy, dzięki czemu klocki hamulcowe zostaną odsunięte od tarcz.
Jako że wymiana klocków hamulcowych nie jest czymś skomplikowanym, jej cena w warsztatach samochodowych nie należy też do bardzo kosztownych. Właśnie dlatego osoby nie czujące się na siłach lub też po prostu nieposiadające odpowiednich narzędzi nie powinny wahać się z wizytą w warsztacie. Zwłaszcza że ta praktycznie eliminuje możliwość popełnienia błędu. Ten może w najlepszym wypadku doprowadzić do konieczności ponownej wymiany klocków, a w najgorszym – do mniej lub bardziej poważnego wypadku na drodze.
Podsumowanie
Wiedza na temat tego, kiedy wymienić klocki samochodowe jest jedną z tych, które w naszym życiu na pewno się nam przydadzą, a mogą nawet uratować nam życie. Choć bowiem stan klocków hamulcowych powinien, a wręcz musi być sprawdzany na rutynowych i obowiązkowych przeglądach, wielu mechaników nie przykłada do tego dużej wagi. Dlatego też najlepiej będzie, gdy weźmiemy sprawy we własne ręce i samodzielnie zadbamy o to, by klocki hamulcowe były w odpowiednim stanie.
Jeżeli już wybieramy firmę, która czy to wymieni, czy też po prostu sprawdzi stan klocków hamulcowych w naszym aucie, koniecznie sięgnijmy po warsztat samochodowy, który będzie doświadczony, a jednocześnie godny zaufania. Jak widać po powyższym, klocki – pomimo dość niepozornego wyglądu – mają olbrzymie znaczenie i nie tyle wpływają na bezpieczeństwo, co po prosu je definiują.