ul. Zielonogórska 33, 71-084 Szczecin+48 721 956 919poniedziałek-piątek 8:00-17:00

BLOG

Dlaczego silnik diesla dymi?

11.23.2021
dlaczego silnik diesla dymi

Kupno samochodu to zawsze ważne wydarzenie w życiu, które tworzy wiele emocji. Wybory bywają zróżnicowane i czasem pojazd okazuje się większym sukcesem, a czasem w przyszłości pojawia się wiele problemów. Szczególnie odnosi się to do Polski, gdzie niezwykłą popularnością cieszy się rynek wtórny. Wiedza jest podstawą dokonywania trafnego wyboru, chociaż szczęście również jest istotne. Jednym z pytań, które prawdopodobnie zada sobie przyszły inwestor, może być to, jaki rodzaj silnika wybrać. Diesel czy benzyna? To pytanie często się powtarza, a jednocześnie nie ma na nie w pełni jednoznacznej odpowiedzi. Nie zmienia to faktu, że nadal wielu z nas stara się monitorować ten temat. W ramach tego artykułu rozpoczniemy od różnic między tymi dwoma formami. Nie będzie to jednak głównym założeniem tego artykułu. Znacznie ważniejsza będzie odpowiedź na pytanie, dlaczego silnik diesla dymi?

Diesel czy benzyna?

Nie można jednoznacznie stwierdzić, które z tych rozwiązań jest lepsze w ogólności. Nie zmienia to jednak faktu, że możemy rozpatrywać je w ramach pewnych kategorii. Te z kolei wynikają z tego, jak eksploatowany będzie pojazd. Podstawowa zasada głosi, że diesel jest skuteczniejszy, jeśli auto często będzie wykorzystywane do pokonywania długich tras. Wynika to z tego, że spalanie jest stosunkowo niskie w tym wariancie, gdy poruszamy się ze stałą i dużą prędkością. Pojawia się jednak również drugi aspekt. Długie trasy w przypadku diesla oznaczają mniej potencjalnych awarii niż ma to miejsce w przypadku benzyny. Ta druga jest właśnie skuteczniejsza, jeśli rozpatrujemy krótkie trasy. W tej sytuacji pojawia się częsta potrzeba przyspieszeń oraz hamowań. Poruszanie się po mieście ma swoją specyfikę i w tej sytuacji poleca się wykorzystanie silnika benzynowego. Wybór powinien więc być oparty o te założenia, co nie zmienia faktu, że w wielu przypadkach łączymy oba warianty przemieszczania się samochodem. W tej sytuacji warto zwrócić uwagę na to, który sposób poruszania się wybieramy częściej.

Zasada działania silnika diesla

Przeanalizujmy w skrócie zasadę działania silnika diesla. Oczywiście podstawą jest dostarczenie mieszanki paliwowo-powietrznej. Silniki diesla nazywane są również wysokoprężnymi i samoczynnymi. To drugie wynika z braku potrzeby pojawienia się iskry do tego, żeby doszło do zapłonu. Podstawa działania to po prostu zassanie powietrza, rozgrzanie go do odpowiedniej temperatury oraz wtryśnięcie mieszanki paliwowej do wywołania zapłonu. Osoby bardziej zainteresowane szczegółami powinny zapoznać się z cyklem Diesla, który w praktyce sprowadza się do czterech etapów.

Dlaczego silnik diesla dymi?

Przede wszystkim zauważmy, że nie jest prawdą, że każdy silnik diesla dymi mocniej niż silnik spalinowy o tej samej mocy. Czy charakterystyczne dla starszych samochodów kopcenie musi od razu oznaczać usterkę samochodu? Okazuje się, że niekoniecznie musi tak być. Jeśli ma to miejsce jedynie po dłuższym postoju np. w korku, to niekoniecznie musi to świadczyć o szkodzie. Zastanówmy się jednak, dlaczego silnik diesla dymi na czarno? Sam kolor pochodzi z niecałkowitego spalania, którego produktem ubocznym jest występowanie sadzy. W przypadku idealnego spalania dym byłby biały. Pamiętajmy jednak, że czarny dym nie powinien powstawać w ramach eksploatacji nowego samochodu. W tej sytuacji łatwo stwierdzić występowanie pewnego problemu. Dym jest więc naturalnym produktem spalania, co nie zmienia faktu, że na podstawie jego koloru można dojść do pewnych wniosków.

Niewłaściwy kolor dymu a potencjalne problemy

Czarny dym w przypadku nowego samochodu z silnikiem diesla. Co może oznaczać taka przesłanka? W pierwszej kolejności należy rozważyć problem z wtryskiwaczami. Oczywiście nie ma co nadmiernie analizować tego tematu bez skonsultowania go ze specjalistą. Być może wtryskiwacze potrzebują wymiany? W wielu przypadkach wystarczająca okaże się jednak regeneracja. Drugim potencjalnym problemem może być uszkodzony układ oczyszczania spalin. Przyczyny dymienia mogą być różne, a to z kolei oznacza zróżnicowane problemy. Może to być również wina filtra cząstek stałych.

Produkcja tajemniczego niebieskiego dymu

Wiele do myślenia może dać pojawienie się niebieskiego dymu. Może to oznaczać, że olej silnikowy niefortunnie dostał się do komory spalania. Tutaj jednak znów wynika casus auta tzn. jeden rezultat może być produkowany przez jedną z kilku przyczyn. W tym przypadku może to być choćby problem z głowicą silnika lub turbiną. Czasem jednak wystarczy tylko wymiana oleju.

Biały dym i niejednoznaczne wnioski

Diesel zwykle dymi mocniej niż benzynowy odpowiednik. Nie zmienia to faktu, że na podstawie koloru produktu można dojść do różnych wniosków. Biały dym może oznaczać, że samochód działa skutecznie i jest całkowicie sprawny. Z drugiej strony może też świadczyć o problemach choćby z nadmiernym ubytkiem płynu chłodniczego. Ostatecznie trudno jednoznacznie wnioskować. Nie zmienia to jednak faktu, że ważne jest śledzenie tego, czy samochód nie dymi nadmiernie lub odbywa się w nieoczywisty sposób. Należy zachować stałą czujność i wnioskować na podstawie przesłanek. Przede wszystkim pamiętajmy, że profilaktyka jest tańsza od skomplikowanych napraw. Jednocześnie nie każdy jest mechanikiem samochodowym wyróżniającym się wiedzą. Z tego powodu w wielu przypadkach warto przekazać sprawę specjalistom z serwisu samochodowego.