ul. Zielonogórska 33, 71-084 Szczecin+48 721 956 919poniedziałek-piątek 8:00-17:00

BLOG

Diagnostyka komputerowa – ile trwa?

04.04.2023
Diagnostyka komputerowa - ile trwa?

Diagnostyka komputerowa – ile trwa? Układy elektroniczne znajdujące się w nowoczesnym aucie zapewniają jego prawidłową pracę i bezpieczną jazdę. Pojawienie się błędów w działaniu takich układów pociąga za sobą poważne uszkodzenia drogich elementów, a co za tym idzie wysokie koszty. Aby zapobiec poważnym awariom trzeba regularnie zgłaszać się do serwisu samochodowego na diagnostykę komputerową. W naszym warsztacie wszystkie usterki diagnozujemy przy użyciu diagnoskopu, pozwala to mechanikowi rozpoznać jej przyczynę, określić czas potrzebny na jej usunięcie a także podać koszt naprawy.

Diagnostyka komputerowa – ile trwa?

Pełna diagnostyka komputerowa samochodu trwa od 30 minut do 2 godzin. Jest to diagnostyka całego samochodu i odczyt wszystkich czujników oraz dekodowanie kodów odpowiedzi. Wyjaśnia, co należy zrobić i ile to będzie w przybliżeniu kosztować, a także możliwe nadchodzące awarie spowodowane nieprawidłowym działaniem niektórych części. Na przykład pełne skanowanie jednego systemu, w niektórych modelach samochodów zajmuje 10-15 minut.

Jeśli mówimy o skanowaniu typowych błędów, to w 99% przypadków trwa to do 15 minut. W tym czasie skaner powierzchownie przechodzi przez parametry układów i zgłasza główne wskaźniki. Ale do normalnej diagnostyki warto sprawdzić wszystkie moduły samochodu, policzyć błędy, wziąć je pod uwagę, a następnie skasować i ponownie zdiagnozować, w tym podczas jazdy samochodu. Sama diagnostyka jest przeprowadzana przez diagnoskop, a mechanik na podstawie uzyskanych wskaźników informuje o prawdopodobnych przyczynach nieprawidłowego działania niektórych komponentów i samochodu jako całości.

Etapy diagnostyki komputerowej

Diagnostyka komputerowa, bez względu na markę samochodu, składa się z kilku faz. Zwykle, aby kompleksowo zdiagnozować wszystkie usterki pojazdu, specjalista potrzebuje około 30 minut. Czas trwania analizy jednego układu, na przykład ABS, zajmuje około 10-15 minut. Mechanik rozpoczyna od ogólnej diagnostyki komputerowej, wykonując testy bez konieczności uruchamiania podstawowych układów. Testy wykonywane są w celu skontrolowania instalacji elektrycznej to znaczy: generatora, akumulatora, połączeń.

Na etapie testu dynamicznego baza danych zgromadzona przez system pokładowy jest usuwana (resetowana), a także uruchamiane jest urządzenie sterujące do zbierania informacji. Kody błędów rejestrowane podczas procesu diagnostycznego są dekodowane za pomocą profesjonalnych aplikacji.

Pewne oznaki, że samochód potrzebuje diagnostyki komputerowej:

  • Podświetlana kontrolka check engine na desce rozdzielczej.
  • Nierówna praca silnika, hałas i wibracje spod maski.
  • Szarpnięcia podczas zmiany biegów.
  • Dym z rur wydechowej.
  • Ściąganie na bok podczas hamowania.
  • Przegrzanie silnika.
  • Szybkie rozładowanie baterii.
  • Niedziałające panele dotykowe w kabinie.

Dlaczego konieczna jest diagnostyka komputerowa samochodu?

Diagnostyka komputerowa służy do sprawdzania całego układu elektronicznego samochodu.To jest silnik, ABS, automatyczna skrzynia biegów.  A to nie jest cala lista.

W czasie diagnostyki komputerowej następuje:

  • Znalezienie i usunięcie błędów.
  • Skontrolowanie działania zapłonu.
  • Sprawdzenie prędkości obrotowej silnika.
  • Kontrola automatycznej skrzyń biegów oraz systemów ABS.
  • Przeprowadzenie korekty czasu wtrysku.
  • Kontrola: poduszek powietrza, klimatyzacji.   

Diagnostyka komputerowa samochodu w serwisie samochodowym

Nowoczesny samochód jest maksymalnie wyposażony w elektronikę. Sterowanie mikroprocesorowe odpowiada za pracę silnika, podwozia, skrzyni biegów, hamulców, gwarantuje szybkie i terminowe wyzwolenie poduszek powietrznych oraz steruje alarmem.Tak szerokie rozmieszczenie elementów elektronicznych z jednej strony znacznie ułatwia jazdę, czyni ją przyjemniejszą i wygodniejszą. Z drugiej strony wymaga dodatkowego monitorowania i konserwacji.

Aby szybko i dokładnie znaleźć słabości w elektronicznym wypełnieniu czterokołowego przyjaciela, producenci zapewniają możliwość skanowania. Wszelkiego rodzaju czujniki i wskaźniki pomagają dowiedzieć się o potrzebie weryfikacji. Śledzą najmniejsze awarie w samochodzie i przekazują informacje do deski rozdzielczej. Wtedy przychodzi czas na diagnostykę komputerową. Lub mówiąc prościej, sprawdzenie układów elektronicznych za pomocą specjalnych urządzeń. Przeglądanie wszystkich elementów pojazdu to dość skomplikowana procedura dla właściciela samochodu. Nie można wykonać samodzielnie diagnostyki komputerowej, trzeba powierzyć to specjalistom, czyli nam.

Podsumowanie

Jak widać komputerowa diagnostyka samochodu nie zajmuje dużo czasu. W przypadku większości samochodów mechanik potrzebuje 40-60 minut. Ale na ile potencjalnie diagnostyka komputerowa może zapobiec problemom i zaoszczędzić budżet? W końcu zidentyfikowanie problemów z układem paliwowym i ich rozwiązanie z wyprzedzeniem może zapobiec awarii silnika lub nawet kilku elementów naraz, silnika, przepaleniu układu wydechowego, zalaniu świec i ich awarii. Zapobieganie jednemu problemowi na czas pozwoli z góry zaoszczędzić znacznie więcej czasu i pieniędzy. Nie odkładaj diagnozy samochodu w nieskończoność. Jeśli komputer pokładowy lub deska rozdzielcza nie pokazuje błędów, nie oznacza to, że ich nie ma. Najlepszym rozwiązaniem jest kontakt z naszymi specjalistami i przeprowadzenie diagnostyki komputerowej.