ul. Zielonogórska 33, 71-084 Szczecin+48 721 956 919poniedziałek-piątek 8:00-17:00

BLOG

Diagnostyka komputerowa – co pokazuje?

12.02.2021
Diagnostyka komputerowa - co pokazuje?

Nowoczesne auta, a zatem praktycznie wszystkie, które aktualnie poruszają się po ulicach na całym świecie, zawierają w sobie tak zwany komputer samochodowy. Nie ma w tym nic dziwnego – motoryzację pcha ku temu coraz szybszy i bardziej odczuwalny postęp technologiczny. Faktem jest, że samochody są coraz bardziej naszpikowane elektroniką. Choć w wielu aspektach może to wzbudzać pewne obawy, niesie ze sobą również bardzo wiele korzyści. Jedną z tych największych jest możliwość szybkiego i efektywnego przeprowadzania diagnostyki. To właśnie na niej zamierzamy skupić się w dzisiejszym wpisie.

Czy diagnozować można tylko posiadane przez siebie auto?

Diagnostykę komputerową zdecydowana większość ludzi kojarzy ze sprawdzaniem swojego własnego auta pod kątem ewentualnych nieprawidłowości. Robi się to nie tylko w przypadku, w którym zaczynają się pojawiać pewnego rodzaju problemy z samochodem, ale i czysto rutynowo – często w ramach obowiązkowych przeglądów. Jak się jednak okazuje, diagnostyki dokonuje się nie tylko na własnym aucie. Kiedy jeszcze ma ona sens?

Diagnostykę komputerową warto przeprowadzić również wtedy, gdy planuje się zakupić auto. Niezależnie od tego, czy sięga się przy tym po usługi zaufanego sprzedawcy, czy takiego, o którym dowiedziało się za pośrednictwem Internetu. Jest to bardzo rozsądne – zwłaszcza patrząc na to, jak wielu oszustw dopuszczają się sprzedawcy w dzisiejszych czasach. Diagnostyka komputerowa jest w stanie zapobiec wystąpieniu takich oszustw, jak chociażby:

  • cofanie licznika, które w naszym kraju jest szczególnie „popularne” – w negatywnym tego słowa znaczeniu,
  • podpinanie kontrolek niedziałającego ABS pod lampkę ciśnienia oleju, o którym tak właściwie nie każdy wie, a które jest dość ciężkie do wykrycia przez osobę, która tak właściwie się na tym nie zna;
  • zatajanie kolizji – wiele aut, które trafiają na rynek – również do salonów samochodów używanych – jest „po przejściach”. Mimo że nie jest sprzedawana właśnie w takiej formie. Komputer samochodu jest w stanie odnotowywać wypadki – można z niego wydobyć informacje tego typu;
  • montowanie emulatorów zepsutych układów, które – jak sama nazwa wskazuje – mają ukrywać potencjalne zagrożenie i prowadzić do wrażenia, że samochód nie zmaga się z żadnymi problemami (a rzeczywistość bardzo często jest zgoła odmienna).

Właśnie ze względu na tak szerokie spektrum działania, diagnostyka komputerowa, co pokazuje i jak działa jest w stanie pomóc w uniknięciu nie do końca rozsądnego zakupu. Jako że samochody są czymś dość drogim, może to się okazać wyjątkowo rozsądny.

W czym jest w stanie pomoc diagnostyka komputerowa?

Diagnostyka komputerowa odbywa się w warsztacie samochodowym i jest przeprowadzana przez mechanika, który posiada należyte umiejętności pozwalające mu na wykonywanie jej. Cały proces polega na podłączeniu specjalnego urządzenia diagnostycznego do znajdującego się w samochodzie komputera przy użyciu gniazda OBD. Urządzenie to dostaje się do pamięci sterownika silnika, skąd odczytuje różnego rodzaju informacje o błędach i nieprawidłowościach. Przekazuje je mechanikowi, jednak robi to przy użyciu specjalistycznych kodów. Z tego powodu aby odczytać, co dzieje się z samochodem, a zatem tak właściwie go zdiagnozować, potrzebne jest skorzystanie z usług osoby, która rzeczywiście się na tym zna.

Diagnostyka pozwala na wychwycenie wszystkiego. Pokazuje między innymi:

  • nieszczelność w układzie zasysania powietrza,
  • uszkodzenie w zakresie pompy paliwa, przepływomierzu czy sondy lambda,
  • wypadające zapłony,
  • nieszczelny układ paliwowy,
  • ograniczoną sprawność konwersji reaktora katalitycznego,
  • wszelkiego rodzaju nieprawidłowości w zakresie działania układów elektronicznych.

Oczywiście spektrum działania diagnostyki komputerowej jest znacznie szersze. Ta jest w stanie pomóc w radzeniu sobie zarówno z mniej, jak i bardziej poważnymi problemami. Tymi, które są w stanie wpłynąć na bezpieczeństwo oraz takimi, które nie mają z większego związku właśnie z nim.

Oczywiście warto mieć świadomość co do tego, że usługa diagnostyczna ma – jak sama jej nazwa sugeruje – zaledwie wskazywać na problemy, a zatem je diagnozować. Sięgając po nią zaledwie się je zlokalizuje, a nie ich pozbędzie. Aby to zrobić, trzeba będzie skorzystać z usług mechanika. Wiedząc, z czym dokładnie jest problem będzie on mógł rozwiązać go lepiej. My za to, świadomi tego problemu, nie damy się naciągnąć, wiedząc doskonale, co dokładnie dolega naszemu samochodowi i na jakie wydatki będziemy musieli się zdobyć, by to wszystko naprawić i doprowadzić własne (ale nie tylko, jak już wspomnieliśmy) auto do stanu idealnego.

Podsumowanie

Wiedząc już, czym dokładnie jest diagnostyka komputerowa, co pokazuje i kiedy warto po nią sięgnąć, jest się w stanie zrozumieć towarzyszące jej korzyści, ale też korzystać z niej bardziej świadomie. Tak naprawdę bowiem w wielu momentach może się ona okazać nie tylko pomocna, ale wręcz zbawienna. O ile oczywiście wykorzysta się do niej solidnego, godnego zaufania i doświadczonego mechanika.