ul. Zielonogórska 33, 71-084 Szczecin+48 721 956 919poniedziałek-piątek 8:00-17:00

BLOG

Co może być przyczyną rozładowującego się akumulatora?

10.10.2021
Co może być przyczyną rozładowującego się akumulatora?

Co może być przyczyną rozładowującego się akumulatora? Niejednokrotnie dochodzi do sytuacji, w której akumulator rozładowuje się do tego stopnia, iż nie jest możliwe uruchomienie silnika. Jest to dość problematyczny przypadek, w konsekwencji staramy się odpowiednio zareagować. Jak to możliwe, że rozruch silnika jest zależny od stanu akumulatora? Dlaczego stan akumulatora ma tak duże znaczenie? Jaka jest przyczyna rozładowywania się akumulatora samochodowego? Jakie przyczyny awarii akumulatora możemy wyróżnić? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników. 

Jak to możliwe, że rozruch silnika jest zależny od stanu akumulatora?

Wiele osób zastanawia się, dlaczego start silnika jest zależny od tego, w jakim stanie znajduje się akumulator samochodowy. Wcześniej wspomniana część samochodu, która nazywana jest również baterią samochodową, to bardzo ważne urządzenie elektrochemiczne. Jego głównym zadaniem jest przechowywanie, a dokładnie kumulowanie energii elektrycznej, czyli takiej, która umożliwia zasilanie wielu sprzętów. W jaki sposób działa jednak taki akumulator? Upraszczając cały schemat, jeśli jest on ładowany, wówczas energia elektryczna zamienia się w chemiczną i właśnie w takiej formie jest przechowywana. W sytuacji, kiedy sam jest źródłem zasilania, to odpowiedzialny jest za zamianę energii chemicznej w elektryczną i w takiej formie jest oddawana. Warto mieć świadomość tego, że akumulator posiada dwa bieguny w górnej części obudowy. Bieguny natomiast stanowią punkty połączenia akumulatora razem z instalacją elektryczną pojazdu. Jako ciekawostkę warto przytoczyć, że akumulator jest źródłem zasilania wtedy, gdy silnik samochodu nie pracuje, natomiast ulega ładowaniu podczas pracy silnika. Jest to możliwe dzięki prądnicy, która napędzana jest za pośrednictwem paska wieloklinowego.

Dlaczego stan akumulatora ma tak duże znaczenie?

Nie da się ukryć, że stan akumulatora ma ogromne znaczenie. Jednak wiele osób może zadawać sobie pytanie, dlaczego się tak dzieje? Otóż akumulator musi przede wszystkim zagwarantować optymalna ilość prądu dla rozrusznika. Z praktycznego punktu widzenia jest to silnik elektryczny, który obraca wałem korbowym. Rozrusznik jest odpowiedzialny za to, by rozpędzić wałek korbowy do minimum 70 obrotów w ciągu minuty. Jest jeszcze jeden ważny aspekt, na który powinniśmy zwrócić uwagę. Otóż akumulator samochodowy musi zasilić pompę paliwa w baku- tylko wtedy będzie ona tłoczyła paliwo do listwy wtryskowej silnika. W sytuacji, kiedy jesteśmy posiadaczami silnika wysokoprężnego, wówczas akumulator musi zasilić świece żarowe. Jeśli chodzi o ich zadanie, to jest to zwiększanie temperatury mieszanki paliwowej, która jest wtryskiwana do cylindrów w niskich temperaturach otoczenia. Kiedy odnosimy się do silnika benzynowego, to akumulator musi zasilić cewki zapłonowe. Dzięki nim możliwe okaże się powstanie iskry na świecach zapłonowych.  

Jaka jest przyczyna rozładowywania się akumulatora samochodowego?

Kiedy otworzymy maskę samochodu, to z pewnością zauważymy właściwy akumulator samochodowy. Jest on dobierany zgodnie z tym, jakie zalecenia mają producenci. Kluczowe są takie parametry, jak chociażby pojemność elektryczna (Ah), rozstaw biegunów i specjalna technologia. Ważne jest, aby akumulator zapewniał prąd rozruchowy w celu uruchomienia napędowej jednostki. Warto jednak mieć świadomość tego, że utracie ulega dość dużo gromadzonej energii. Podczas jazdy alternator samochodu powinien naładować akumulator. Jest to bardzo istotne, w przeciwnym wypadku po kolejnym uruchomieniu akumulator będzie posiadał odpowiednią ilość energii, aby uruchomić silnik. W tym miejscu powinniśmy zdać sobie sprawę z jednego bardzo ważnego aspektu- otóż każdy z akumulatorów samochodowych to skończone źródło energii. Możemy przyjąć, że średni okres eksploatacji takiego urządzenia wynosi około 5 lat. Zwróćmy uwagę również na właściwą pracę akumulatora samochodowego- wynosi ona dokładnie 20 stopni Celsjusza. W przeciwnym wypadku dochodzi do zjawiska, w którym akumulator rozładowuje się na własną rękę. W naszym serwisie zajmujemy się profesjonalną diagnostyką, na podstawie której pomożemy w usuwaniu najczęściej występujących usterek. 

Jakie przyczyny awarii akumulatora możemy wyróżnić? 

Prawdopodobnie jedną z najczęstszych przyczyn awarii akumulatora jest awaria popularnego alternatora. Do pozostałych aspektów zaliczyć możemy zużycie szczotek i awaria przekaźnika regulatora napięcia- w ten sposób zniekształca się ilość dostarczanego do akumulatora prądu, co oczywiście przyczynia się do rozładowania. W sytuacji, jeśli akumulator rozładowywany jest okresowy, wówczas kluczowe jest zdiagnozowanie układu ładowania pojazdu. Ważny jest też stan pokładowego okablowania. Jeśli przewody są zużyte i dochodzi upływu prądu, wówczas rozładowanie akumulatora następuje zdecydowanie szybciej. W praktyce znalezienie przyczyny warto powierzyć profesjonalnej firmie.