Akumulator to bateria, bez której auto nie jest w stanie jechać. Zakup odpowiedniego akumulatora, gdy jest taka potrzeba, wcale nie jest łatwym i szybkim wyborem, jakby mogło się wydawać. Niezawodna eksploatacja auta to kluczowy element dla każdego kierowcy. Aby więc to sobie zapewnić, należy nieco bardziej skupić się nad znalezieniem jak najlepszej baterii do naszego auta.
Akumulator w porze jesienno – zimowej
Dla wielu właścicieli samochodów, okres jesieni i zimy wiele weryfikuje, jeśli w grę wchodzi wydatek na nowy akumulator. Dla wielu bowiem z nich jest to kres żywotności baterii w aucie. Należy zdać sobie sprawę z tego, że jeśli dany akumulator spełnia już swoje zadania kilka lat, w pewnym momencie następuje jego zużycie. Nowy zakup stanowi więc tutaj element nadrzędny i priorytetowy. Pojawia się jednak duży problem – jak dobrać odpowiedni zamiennik do swojego auta? Który akumulator okaże się być dobrym wyborem? Na co zwrócić szczególną uwagę, jeśli chodzi o parametry akumulatora?
Akumulator – bateria dopasowana do samochodu
To, co stanowi kluczowe znaczenie, to bez wątpienia akumulator, który należy dopasować konkretnie do naszego samochodu. To, co sprawdzi się dobrze w jednym pojeździe, niekoniecznie będzie idealną opcją dla innego samochodu. Oszczędzanie na baterii może skończyć się podwójnym wydatkiem, dlatego też dobrze jest postawić na produkt z najwyższej półki, kupiony w odpowiednim miejscu. Z pewnością akumulatory dostępne w supermarketach niewiele mają wspólnego z dobrej jakości urządzeniami, dlatego też, jeśli takiego rozwiązania potrzebujemy – wybierzmy mądrze. Kluczowe znaczenie ma na pewno to, aby postawić na produkt o wytycznych podanych przez producenta. Jest to niezwykle ważne, aby zakup okazał się być trafiony. Co więcej, istotne znaczenie ma sama jego wielkość. Należy bowiem pamiętać, że większa bateria wcale nie zagwarantuje nam lepszej pracy urządzenia. To, jeśli nie będzie znajdowało się w odpowiednim, przeznaczonym miejscu, pod wpływem wibracji i drgań, może zupełnie nie spełnić swojej roli.
Podstawowe parametry akumulatorów
Przeglądając ofertę akumulatorów, z pewnością warto zwrócić uwagę na stosowne parametry, tak, aby można było dopasować je odpowiednio do swojego samochodu. I nawet, jeśli znamy wytyczne producenta, na pewno warto wiedzieć, które z nich odgrywają znaczącą rolę i na co wpływa ich wartość. Po pierwsze więc pojemność Ah. Jest ona wyrażona w amperogodzinach. Parametr ten informuje o ilości energii, jaka zgromadzona jest w akumulatorze. Wiadomo, że im ona większa, tym automatycznie rozrusznik może dłużej pracować. Wybierając baterię, nie można kupować niższej pojemności, niż sugeruje producent. Powinna być ona taką, jaką on wskazuje lub maksymalnie o 10% większa. Po drugie prąd rozruchowy A. Ta wartość określa największy możliwy prąd, jaki przy minusowej temperaturze może oddać akumulator w trakcie rozruchu silnika. Nie można kupować baterii z prądem rozruchowym mniejszym, niż zaleca producent. Po trzecie, bezobsługowość i hermetyczność, czyli tak naprawdę co to jest? Sięgając po odpowiedni akumulator, ten powinien działać bez ingerencji człowieka. Bezobsługowość polega na tym, że nie musimy sprawdzać i uzupełniać poziomu wody destylowanej, jaka w akumulatorze jest. Hermetyczność z kolei to brak jakichkolwiek otworów odpowietrzających czy takich, gdzie można dolać wodę destylowaną. Idealne są tutaj między innymi akumulatory spiralne czy na przykład żelowe. Po czwarte technologia wapniowa. W składzie płyt mamy tutaj związki wapnia, które to chronią akumulator przed samorozładowaniem i parowaniem elektrolitu. W porównaniu do antymonu, są one zdecydowanie lepszym wyborem. Po piąte, kodowanie. Jeśli mamy nowszy samochód, nowy akumulator zmusza nas do tego, by go zakodować. Nowa bateria musi więc być zarejestrowana przy użyciu interfejsu diagnostycznego.
Wygląd akumulatora – czy ma on znaczenie?
Z pewnością każdy z nas zwraca uwagę na powyższe parametry dobierając do swojego samochodu stosowny akumulator. Należy jednak pamiętać i o tym, że i jego budowa ma ogromne znaczenie i trzeba mieć ją również na uwadze. Istotna jest sama jego wielkość. Rozmiary powinny być takie, jak poprzedniego modelu, bowiem tylko wtedy będzie mogła ona znaleźć się w odpowiednim, przeznaczonym dla niej miejscu. Należy również zwrócić uwagę na rozmieszczenie i na rodzaj biegunów. W jednych akumulatorach bieguny znajdują się poniżej poziomu obudowy lub też są one zainstalowane na niej. Jeśli zaś chodzi o ich rozmieszczenie, jedne mają biegun dodatni znajdujący się po lewej stronie, inne z kolei po prawej. Sięgając po nowy akumulator należy wybrać z takim rozmieszczeniem, jak jego starszy model. I patrząc na sam wygląd, należy jeszcze spojrzeć na rozmiar samych biegunów. Istnieją akumulatory standardowe, które pasują do większości klem, ale można i trafić na takie typu 3, które mają je zdecydowanie za małe do tych klem w standardowym wymiarze.
Jedno jest pewne – akumulator jest niezbędny w każdym aucie, dlatego też do jego zakupu powinniśmy podejść profesjonalnie i dobrać takie rozwiązanie, które będzie po prostu najlepsze.