Nie pozostawia wątpliwości fakt, że samochody wyposażone w automatyczną skrzynią biegów w niemal błyskawicznym tempie zdołały zdobyć rynek motoryzacyjny jako te najnowocześniejsze i stanowiące śmiały krok ku przyszłości. Mimo wszystko jednak ludzie wciąż podchodzą do nich z pewną dozą powściągliwości i choć niemal wszyscy dostrzegają ich zalety, wielu spośród kierowców znających się na rzeczy zauważa również wady. Czy warto zatem zdecydować się na automat? Co przemawia za, a co przeciw takiemu zakupowi? Na tym skupimy się w naszym artykule.
5 głównych zalet automatycznej skrzyni biegów
Wcale nie bez przyczyny automatyczne skrzynie biegów cieszą się coraz większym zainteresowaniem na polskim i zagranicznym rynku motoryzacyjnym. Z ich korzystania płynie bowiem mnóstwo zalet, najważniejsze z których staramy się przedstawić poniżej.
1. Większa płynność jazdy
Automaty zmieniają biegi w sposób… cóż, automatyczny. W związku z tym, że robią to w najbardziej optymalnym momencie, odczuwamy tylko większą prędkość – bez żadnych zmian w mechanizmach odpowiedzialnych za jej uzyskanie. Nie ma tu też specyficznego szarpania, które w przypadku skrzyń manualnych potrafi pojawiać się nader często. Jazda jest więc płynniejsza i przyjemniejsza.
2. Możliwość skupienia się na drodze
Dzięki automatom nie odciągamy swojej uwagi od samej jazdy i odchodzi nam jedna z wielu rzeczy, na które musimy uważać podczas podróży samochodem. Prowadzi to do mniejszej ilości wypadków, ale też po prostu większego bezpieczeństwa, zarówno dla nas, jak i dla innych kierowców.
3. Elastyczność i możliwość dostosowywania
Większość współcześnie dostępnych automatycznych skrzyń begów daje nam możliwość dostosowywania ich do naszych potrzeb – przede wszystkim za pośrednictwem komputera pokładowego. Nic nie stoi na przeszkodzie, by zmienić zachowanie układu na sportowy tryb S, który pozwoli nam jechać trochę ostrzej. Nie ma też żadnych przeszkód w tym, by zdecydować się na tryb ECO, który zadba o niskie spalanie oraz bardziej ekologiczną nazwę. Co ważne, między trybami możemy przełączać się w dowolny sposób w czasie jazdy – część układów te możliwości dodatkowo poszerza, na przykład przygotowując nas do hamowania silnikiem, gdy będzie to mogło być nam potrzebne.
4. Spokój w korku i na ulicy
Puszczanie sprzęgła w nieodpowiednim momencie przy posiadaniu manualnej skrzyni biegów może prowadzić do szarpnięcia, a nawet – w najgorszym przypadku – do zgaśnięcia samochodu. Jego trzymanie jest też konieczne przy staniu na jezdni nawet lekko pochyłej. W przypadku automatu problem ten nie jest aż tak widoczny, gdyż po prostu nie mamy do dyspozycji żadnego sprzęgła. Operujemy jedynie pedałami gazu i hamulca. Dzięki temu stanie w korku nie grozi zgaśnięciem auta – to jest możliwe tylko wtedy, gdy naprawdę zamierzamy je zgasić.
5. Zawsze optymalna szybkość
Automat zawsze dba o to, aby bieg był ustawiony w jak najlepszy sposób – tak, aby osiągana przez nas szybkość była jak najlepsza dla pracy silnika i całego układu mechanicznego. W związku z tym nasze auto jest eksploatowane w znacznie mniejszym stopniu, a my wydajemy na jego naprawy mniej (bo jakiekolwiek awarie są znacznie rzadsze).
Minusy posiadania automatycznej skrzyni biegów w samochodzie
W świecie, w którym żyjemy nie ma rzeczy bez wad. Nie inaczej jest w przypadku automatycznej skrzyni biegów, która przez wielu wielbicieli motoryzacji uważana jest za „tą gorszą”. Co przyczynia się do takiej opinii pośród nich? Co przemawia za tym, by jednak się na nią nie zdecydować? Poniżej publikujemy jej główne wady.
Wysoka cena
Zdecydowanie największą wadą automatów jest ich zaporowa cena, potrafiąca sięgać nawet kilkunastu tysięcy złotych różnicy między nimi a tak zwanymi „manualami”. Jest to bardzo dużo – zwłaszcza w przypadku tańszych aut i bardziej okrojonego budżetu. Czasem dojść może do rozważań, czy postawić na lepsze auto, czy też nieco gorsze, ale z automatyczną skrzynią biegów.
Mniejsza kontrola nad autem
Choć ciężko to jednoznacznie określić wadą, automatyczne skrzynie biegów nie pozwalają na tyle, ile umożliwiają ich manualne konkurentki. Tutaj wszystko jest ustalane przez system – biegi zmieniają się same w zależności od prędkości. Nie ma więc tutaj mowy o „zajeżdżaniu” silnika na zbyt niskim biegu czy bezpośredniego przełączania z drugiego na czwarty bieg. Holowanie również staje się tu dość uporczywe.
Wysokie koszty naprawy
Koszty naprawy automatycznej skrzyni biegów w przypadku jej ewentualnej awarii są znacznie wyższe niż w przypadku standardowej przekładni. Choć automat, jeśli oczywiście nie był pechowcem dotkniętym wadami fabrycznymi, psuje się stosunkowo rzadko, nie możemy wykluczać tego, że kiedyś zacznie niedomagać.
Podsumowanie
Posiadaniu samochodu wyposażonego w automatyczną skrzynię biegu towarzyszy mnóstwo plusów, głównym z których jest większe bezpieczeństwo na ulicy oraz poprawiony komfort korzystania z tego pojazdu. Mimo wszystko jednak nie należy ignorować wad związanych z takim rodzajem przekładni, spośród których wyróżnia się wysoka cena. Decyzję o ewentualnym zakupie takiego auta warunkujemy więc przede wszystkim naszymi oczekiwaniami i możliwościami – to od nich zależy to, czy ze skrzyni automatycznej będziemy w pełni zadowoleni.