Ustawianie świateł w samochodzie – jak to zrobić? Nieprawidłowo ustawione światła w samochodzie niekorzystnie wpływają na widoczność, ponadto oślepiają innych kierowców. Większość użytkowników dróg znalazła się w sytuacji, gdy jadące z naprzeciwka auto miało zbyt wysoko świecące reflektory. Może to wyglądać tak, jakby nie wyłączono długich świateł. Przeprowadzone badania udowodniły, że jedynie 1% pojazdów posiada prawidłowo ustawione światła, natomiast 10% było zupełnie poza zakresem.
Dlaczego tak ważne jest właściwe ustawienie świateł w samochodzie?
Światła w samochodzie powinny być kontrolowane w czasie badania technicznego na stacji diagnostycznej. Jeżeli udajemy się do serwisu samochodowego na badanie okresowe warto poprosić o sprawdzenie reflektorów i ewentualne poprawienie ich ustawienia. Jak często kontrolować ten element auta? Na pewno kilka razy w roku, ponieważ wpływa to na bezpieczeństwo na drodze.
Wiązka światła może zostać zdeformowana chociażby w czasie jazdy po nierównej nawierzchni, w której jest dużo dziur. Na zmianę funkcjonowania reflektorów wpływa również wymiana żarówek oraz naprawa samochodu po kolizji drogowej. W wielu pojazdach instalowany jest korektor, obniżający snop światła. Gdy mamy na przykład pełny bagażnik należy przełączyć go z pozycji – 0 na pozycję 1 lub wyższą. Co to powoduje? Tył obniża się a przód podnosi i reflektory świecą wyżej.
Jak sprawdzić ustawienie świateł w samochodzie?
Podczas jazdy samochodem można sprawdzić czy światła w naszym aucie są ustawione prawidłowo. Kierowcy najczęściej robią to obserwując odbicie świateł w lusterkach pojazdu jadącego z przodu. Wiązka jest dobrze widoczna na tyle dostawczaka lub autobusu. Światła z obu reflektorów powinny nakreślać dwa trójkąty położone na tej samej wysokości. Jeżeli zauważymy, że jedna strona daje krzywe światło bądź też jest ono zbyt wysoko trzeba udać się do serwisu samochodowego w celu dokonania korekty. Najbardziej precyzyjne ustawienie świateł przeprowadzi mechanik korzystając z odpowiedniego urządzenia. Tymczasowych poprawek można dokonać samodzielnie wykorzystując do tego śruby umieszczone na obudowie reflektora.
Jak to wykonać? Konieczna będzie płaska powierzchnia i ściana do odpowiedniego ustawienia samochodu. Trzeba pamiętać, że niezbędne jest właściwe ciśnienie w oponach, opróżniony bagażnik oraz korektor lamp w pozycji – 0. Najpierw trzeba włączyć reflektory, podjechać bardzo blisko do ściany, na której trzeba zakreślić środek każdego z nich. Do tego celu można użyć taśmy klejącej. Kolejny krok to narysowanie (lub wyklejenie) 5 cm poniżej obydwu punktów linii poziomej wykorzystując przy tym poziomicę. Po czym trzeba cofnąć auto o 5 m i sprawdzić, czy linia cienia reflektorów pokrywa się z linią uwidocznioną na ścianie. Ważne! Każdy kierowca powinien zadbać o utrzymanie w czystości kloszy i nieporysowanie ich w czasie usuwania lodu.
Ręczne ustawianie świateł w samochodzie – jak to zrobić?
Najbardziej efektywne ustawienie świateł jest wykonywane przez fachowców w serwisie samochodowym. Ale czy można wykonać manualną regulację świateł w pojeździe? Tak, do tego przeznaczone jest pokrętło, znajdujące się najczęściej po lewej stronie deski rozdzielczej. Jest to regulacja kilkustopniowa, ale posługiwanie się nią jest bardzo ważne. Ręczne ustawienie świateł jest zależne od tego z jakim obciążeniem jeździ samochód.
Trzeba kierować się następującymi wytycznymi:
- Pozycja zero – w przypadku jazdy samodzielnej bądź z pasażerem siedzącym na przednim siedzeniu.
- Pozycja pierwsza – w sytuacji, gdy autem jeździ 4–5 osób, ale bagażnik nie jest obciążony.
- Pozycja druga – w samochodzie jest komplet pasażerów oraz bagaże.
- Pozycja trzecia – nie ma pasażerów w aucie, ale bagażnik jest załadowany.
Jeśli stwierdzisz, że snop światła jest za krótki lub nie powoduje oświetlenia jednej części drogi to reflektory wymagają regulacji. Jeśli nie chcesz samodzielnie ustawiać świateł w pojeździe musisz pojechać do serwisu wykonującego ich regulację. Jeśli nie doszło do usterki, to ustawienie świateł nie będzie wiązało się z dużym kosztem. Nieprawidłowe działanie reflektorów może być związane także z nieodpowiednim zamontowaniem żarówki. W wielu samochodach jej wymiana jest dość trudna z powodu małej ilości miejsca i dlatego łatwo popełnić błąd.
Ustawienie świateł w samochodzie a bezpieczeństwo na drodze
Prawidłowe ustawienie świateł w samochodzie odpowiada za bezpieczeństwo na drodze szczególnie w nocy. Trzeba nie tylko być widocznym dla innych użytkowników drogi, ale również widzieć ją jak najdokładniej. Niewłaściwie działające reflektory mogą stać się powodem wypadku, dlatego trzeba korzystać jedynie z dobrej jakości żarówek i reflektorów z homologacją. Ponadto należy wybierać usługi specjalistów, którzy przeprowadzają kompleksowe sprawdzenie samochodu, nie pomijając kontroli ustawienia świateł. Pamiętaj o sprawdzeniu oświetlenia, jeżeli zauważysz jakiekolwiek problemy przyjedź do naszego serwisu samochodowego a my przeprowadzimy jego diagnostykę. Ustawimy światła w Twoim samochodzie przy pomocy urządzenia optycznego, które pozwala określić na jakim poziomie jest linia odcięcia światła, cienie a także czy reflektory są skierowane są w odpowiednim kierunku.