ul. Zielonogórska 33, 71-084 Szczecin+48 721 956 919poniedziałek-piątek 8:00-17:00

BLOG

Wymiana opon na zimowe

11.18.2020
wymiana opon

Wciąż nowe ograniczenia nałożone na nas przez rząd związane z drugą falą pandemii koronawirusa powodują, że wiele pojawia się zapytań odnośnie wymiany opon. Czy legalnym będzie wizyta w takim miejscu? Czy zakaz wychodzenia, który być może już za chwilę nas czeka wpłynie na możliwość lub brak możliwości wymiany opon na okres zimowy? Uspokajamy – wymiana opon będzie możliwa, bez względu na restrykcje, nałożone ograniczenia i zakazy.

Wymiana opon i pandemia a obowiązujące przepisy

Ministerstwo Zdrowia uspokoiło i potwierdziło, że wymiana opon na zimowe będzie jak najbardziej możliwa, nawet, jeśli zostaną nałożone najgorsze nawet zakazy, w tym między innymi narodowa kwarantanna. O to walczył między innymi Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego, Polski Związek Przemysłu Oponiarskiego, jak również i Związek Dealerów Samochodowych. Oczywiście istnieje szereg wytycznych, jak takie wizyty w firmach wulkanizacyjnych mają wyglądać, tak, aby móc zapewnić i pracownikom i klientom należytą w czasie epidemii ochronę i pełne bezpieczeństwo. Zachowanie ochrony sanitarnej PZPO stanowi tutaj element nadrzędny i na nim właśnie należy w pełni się skupić. Patrząc na przykład na Stany Zjednoczone, nawet w czasie pandemii, korzystanie z serwisów samochodowych jest w pełni dozwolone, bowiem miejsca te wpisane są na listę infrastruktury krytycznej.

Wymiana opon w odpowiednim czasie

Niestety, ale większość z nas decyduje się na wymianę opon zbyt późno. Dopóki nie ma śniegu, wydaje nam się, że opony letnie będą spełniały swoje zadania odpowiednio. Nie jest to prawdą. Kiedy na zewnątrz temperatura zaczyna sięgać około 7 stopni Celsjusza, już wtedy należy o takiej wymianie pomyśleć. Każdego roku firmy wulkanizacyjne mają ręce pełne pracy, bowiem kierowcy odkładają to na ostatni moment. Dziś, w czasach pandemii, gdzie pojawia się wiele obostrzeń, należy mieć na uwadze ten fakt, że wulkanizatorzy nie będą w stanie przyjąć tak dużej ilości pojazdów dziennie. Spowoduje to jeszcze dłuższe terminy oczekiwania na taką wymianę. Aby więc się przed tym uchronić, warto o wymianie opon letnich na zimowe pomyśleć dużo, dużo wcześniej. Sprawdźmy już teraz oferty firm wulkanizacyjnych. Jeśli musimy, możemy rozejrzeć się za zakupem nowych opon lub sprawdzić te, które zalegają w naszym garażu. Im lepiej i bardziej rozsądnie do tego podejdziemy, tym z pewnością lepszy uda nam się uzyskać dzięki temu efekt. 

opony zimowe

Dlaczego odpowiednie opony to podstawa?

Opony są jedynym miejscem styku samochodu z jezdnią. Tak naprawdę więc ich stan, jak również i jakość mają ogromny wpływ na to, czy będziemy na drodze czuli się bezpiecznie. Istotne znaczenie ma przecież przyczepność, jak również i długość drogi hamowania pojazdu. Przy niewłaściwie dobranych oponach do warunków panujących na drodze, nasze bezpieczeństwo, nawet przy bardzo dużej ostrożności jest znacząco ograniczone. Kiedy więc należy te opony wymienić? Temperaturą, która sugeruje już, że wymiana jest konieczna jest 7 stopni Celsjusza. Oczywiście nie oznacza to, że przy pierwszym wskazaniu tej temperatury należy już dokonać wymiany, ale to moment, by wizytę w warsztacie wulkanizacyjnym umówić, aby potem nie obawiać się nieprzyjemności związanych z brakiem terminu. 

Jeśli temperatura na zewnątrz sięga poniżej 7 stopni Celsjusza, bieżnik w oponie letniej stanie się twardszy, a to z kolei nie jest w stanie zagwarantować nam odpowiedniej przyczepności. Co więcej, w takim przypadku droga hamowania mocno się wydłuża, co staje się zdecydowanie bardziej niebezpieczne. Jeśli poranki są chłodne, a do tego pojawiają się częste opady deszczu, na pewno opony zimowe stanowią już bardzo dobry wybór. 

Opony zimowe dawniej a dziś

Patrząc na opony zimowe z perspektywy lat, znacząco różnią się one samą produkcją, a co za tym idzie także zastosowaniem i wykorzystaniem. Dawniej stanowiły one dobry wybór wtedy, gdy pojawiał się mróz i śnieg, stąd też większość ludzi decydowała się na wymianę opon dopiero przy pierwszych przymrozkach lub podczas opadów śniegu. W chwili obecnej produkcja opon poszła nieco do przodu. Można postawić na opony zimowe, które wykonane są z takich gum i w takiej technologii, że idealnie radzą sobie one także na suchej drodze i przy temperaturach plusowych, ale poniżej 7 stopni Celsjusza, ale także i podczas opadów deszczu, gdzie droga hamowania znacząco może się skrócić. 

Jedno jest pewne – wymiana opon letnich na zimowe jest niezwykle ważna. I choć tak naprawdę nie ma obowiązku, by tego dokonać, jak najbardziej warto to zrobić, jeśli zależy nam na bezpieczeństwie na drodze, zarówno naszym, jak również i innych uczestników ruchu. W dobie koronawirusa, gdy często sami popadamy w stany depresyjne i ciężko odnaleźć nam się w tej nowej rzeczywistości, troska o bezpieczeństwo na drodze stanowi w sposób szczególny wartość nadrzędną. Chociaż o ten aspekt należy zadbać priorytetowo.