ul. Zielonogórska 33, 71-084 Szczecin+48 721 956 919poniedziałek-piątek 8:00-17:00

BLOG

Wymiana opon na letnie – kiedy?

04.14.2021
wymiana opon na letnie kiedy

Dużo osób zaczyna zastanawiać się, kiedy będzie odpowiedni moment na wykonanie tego zadania… Na co należy zwracać uwagę? W jakich sytuacjach trzeba być szczególnie ostrożnym? Co powoduje, że warto zlecić wymianę opon ekspertom od tego zagadnienia?

Dlaczego wymiana opon ma tak duże znaczenie?

Sporo osób zastanawia się właśnie nad tym pytaniem… Nie da się ukryć, że posiadanie odpowiednich opon to rozwiązanie pozwalające na bezpieczne poruszanie się po drogach polskich lub zagranicznych. Wbrew temu, co mogą sobie pomyśleć niektórzy, ta kwestia ma naprawdę duże znaczenie i ani przez moment nie powinna być bagatelizowana… Letnie opony zdecydowanie lepiej radzą sobie przy określonych temperaturach. Odpowiednie elementy wyposażenia (każdego samochodu) zapewniają m.in. właściwą przyczepność. W razie czego droga hamowania nie będzie niepotrzebnie się wydłużała, co ma kolosalne znaczenie dla każdego kierowcy. Odpowiednio dobrane elementy mają wpływ na to, jak będzie nam się prowadziło swój samochód. Chodzi tutaj przede wszystkim o bezpieczeństwo, ale także o komfort. Właściwie dobrane opony muszą mieć m.in. prawidłowe ciśnienie. Powinny być także na bieżąco monitorowane pod kątem zużywania się itp. Jeśli zaś opony nie będą dobrze dobrane do pory roku oraz panujących warunków atmosferycznych, to trzeba liczyć się ze sporymi wydatkami. Dlaczego? W ten sposób następuje znacznie szybsze zużywanie się konkretnych elementów. Na skutek tego opony będą musiały być częściej wymieniane, co wiąże się z określonymi kosztami. Oczywiście, nie jest tak, że np. kilka dni jazdy na nie do końca odpowiednim ogumieniu spowoduje takie konsekwencje. Jeśli jednak dany kierowca będzie przeciągał strunę w tym aspekcie, to musi liczyć się z niepotrzebnymi wydatkami ze swojego portfela. Przede wszystkim jednak trzeba tutaj zwracać uwagę nie na sprawy finansowe, a na bezpieczeństwo (swoje, pasażerów oraz innych uczestników ruchu drogowego).wymiana opon na letnie

Kiedy wykonać to zadanie?

Wiesz już, że jazda na odpowiednich oponach ma znaczenie. Warto zatem podejść do tego tematu na poważnie. Kiedy powinna nastąpić natomiast wymiana opon zimowych na letnie? To oczywiście sprawa, do której trzeba podejść bardzo indywidualnie. Nie ma zatem np. konkretnego dnia, kiedy warto skontaktować się z fachowcami, ponieważ wszystko zależy od aktualnej pogody. Np. teraz jest ona wyjątkowo chimeryczna. Kilka dni temu temperatury były dość wysokie. Teraz mamy w Polsce znowu… zimę. Z jednej strony przyjmuje się, że opony powinny być wymienione (na letnie), kiedy temperatura wzrośnie powyżej 7°C. Z drugiej strony nie można panikować. Nie należy od razu podejmować działań, ponieważ może to przynieść efekt odwrotny do zamierzonego. Szczególnie teraz. Pogoda co rusz płata figle kierowcom. Aura zmienia się non stop, a w takiej sytuacji… warto cały czas jeździć jeszcze na oponach zimowych. Pamiętaj bowiem, że wciąż pojawiają się przymrozki. Przede wszystkim o poranku i w godzinach wieczornych, nocnych. A opony zimowe są o wiele lepiej przystosowane do takich warunków. W związku z tym nie należy pochopnie podejmować decyzji o zmianach na tej płaszczyźnie. Jeśli pojeździsz kilka, kilkanaście dni na oponach zimowych, to nic złego się nie stanie. Będziesz miał zaś pewność, że zimowe warunki atmosferyczne nie zaskoczą Cię na drodze.

Dlaczego warto zlecić wymianę opon ekspertom?

Oczywiście, jest także druga strona tego medalu. Chodzi o to, że nie można zbyt długo jeździć na oponach zimowych. Jeśli zatem ta pora roku ustąpi na dobre, to warto wybrać się do ekspertów. Dlaczego jednak nie należy działać samodzielnie? Z kilku powodów. Fachowcy mają nie tylko bardzo dużo wiedzy na temat motoryzacji itp. Są to również osoby dysponujące dobrym sprzętem. Dzięki temu cała procedura odbywa się zgodnie ze wszelkimi standardami. Warto zauważyć, że eksperci potrafią oczywiście doradzić, kiedy wymienić opony zimowe na letnie. Mają sporo doświadczenia w tym temacie, co ma wpływ na jakość porad. Dzięki temu kierowcom będzie jeździło się nie tylko wygodnie, ale przede wszystkim bezpiecznie. Wymiana opon we właściwym terminie ma oczywiście wpływ także na kwestie stricte ekonomiczne. O czym jeszcze warto wiedzieć w tym temacie? Specjaliści bardzo przykładają się do wykonania tego zadania. Należy zauważyć, że porządne firmy posiadają opony tylko od sprawdzonych producentów. Przed każdą wymianą bardzo dokładnie jest sprawdzany m.in. stan bieżnika, a także wentyli. To nie wszystko. Trzeba wspomnieć o tym, że eksperci troszczą się także o właściwe wyważenie. Nie da się zaś ukryć, że ma to naprawdę duży wpływ na bezpieczeństwo w czasie pokonywania kolejnych kilometrów. Masz stosunkowo stare opony zimowe w garażu? Zastanawiasz się, czy mogą być użyte? Przyjmuje się, że opony (niezależnie od głębokości bieżnika) powinny być wymieniane maksymalnie po dziesięciu latach. Jeśli masz wątpliwości, to skontaktuj się z ekspertami. Specjaliści od tego zagadnienia nie tylko wymieniają opony. Są w stanie naprawiać także wszelkie usterki dotyczące szeroko pojętej motoryzacji.