ul. Zielonogórska 33, 71-084 Szczecin+48 721 956 919poniedziałek-piątek 8:00-17:00

BLOG

Sprawne hamulce a bezpieczeństwo jazdy

04.29.2020
Wymiana tarcz i klocków

Sprawny układ hamulcowy, to jeden z najważniejszych elementów, na jakie tylko należy zwrócić uwagę. Bez nich żadna podróż nie byłaby bezpieczna, zagrażając zdrowiu i życiu uczestników ruchu. Hamulce są najistotniejszym z podzespołów dla każdego samochodu. Tak ważne jest więc to, aby regularnie sprawdzać ich stan. Raz do roku podczas przeglądu kontroluje się działanie układu hamulcowego, ale jeśli pojawiają się problemy z hamowaniem, słyszymy tarcie w trakcie hamowania czy też niepokoi nas działanie układu hamulcowego, to na pewno wizyta u mechanika powinna od razu stać się koniecznością.

***

Budowa układu hamulcowego

 

Układ hamulcowy składa się z kilku elementów, które połączone ze sobą razem, zapewniają pełną sprawność podczas jazdy czy manewrowania na parkingu. Składa się on z elementów, które dbają o to, by samochód mógł się w odpowiednim czasie zatrzymać. W skład układu hamulcowego wchodzą między innymi: pedał hamulca, pompa hamulcowa, przewód ciśnieniowy, a także przewód elastyczny i zaciski hamulcowe. Układy hamulcowe dzielą się na dwa rodzaje: podstawowy, zwany roboczym, który to jest układem hydraulicznym i dodatkowy, zwany ręcznym, jest to układ dźwigni i cięgien.

 

Jak działa układ hamulcowy?

 

W momencie, kiedy naciskamy pedał hamulca, auto gwałtownie zaczyna hamować, tak, aby zwolnić lub zatrzymać się. W tym momencie więc pompa tłoczy płyn hamulcowy pod ciśnieniem, co powoduje, że tłok, który umiejscowiony jest w zacisku, dociska klocki do tarczy i następuje odpowiednie hamowanie, w zależności od tego, jak mocno naciśniemy pedał hamulca. W samochodach nowszych montowany jest dodatkowo system ABS. To właśnie on wspomaga hamowanie odblokowując blokujące się koła.

 

Na co więc zwrócić uwagę przy sprawdzaniu sprawności układu hamulcowego?

 

Bez względu na to, czy mamy samochód nowy czy też stary, regularne sprawdzanie układu hamulcowego stanowi niezwykle ważny aspekt. To właśnie dzięki niemu bowiem jesteśmy w stanie zapewnić sobie odpowiednie bezpieczeństwo na każdym kilometrze naszej trasy. Sprawdzając hamulce, należy zwrócić więc uwagę między innymi na stopień zużycia klocków hamulcowych, na stopień zużycia tarcz, jak również i na regularną wymianę płynu hamulcowego (https://readyauto.pl/cennik/). Te elementy stanowią nadrzędną kwestię, jeśli w grę wchodzi sprawny układ hamulcowy.

 

Jak utrzymać hamulce w sprawności?

 

Bez wątpienia w przypadku układu hamulcowego, podobnie jak i w przypadku wszelkich innych elementów oraz podzespołów, dbałość o hamulce (https://readyauto.pl/oferta/hamulce-szczecin/) odgrywa niezwykle ważną rolę. trzeba bowiem zdać sobie sprawę z tego, że w zależności od tego, jak się o nie troszczymy, tak długa może być przy tym ich żywotność. Co więc zrobić, by hamulce sprawdzały się na dłużej? Bez wątpienia koniecznym elementem jest uniknięcie wymiany zużytych części, jeśli wymagają one wymiany. Bardzo wiele osób popełnia błąd i nawet, jeśli klocki hamulcowe lub tarcze wymagają szybkiej wymiany, nadal na nich jeździmy. Im dłużej to trwa, tym większe istnieje ryzyko, że układ hamulcowy przestanie spełniać swoje zadania i ulegnie jeszcze większej awarii. Klocki wymienia się regularnie, gdy się zużyją. Tarcze wymagają wymiany, gdy spada ich grubość, gdy powierzchnia jest porowata, odkształca się lub słyszymy w trakcie hamowania wyraźne ,,bicie”. Podstawą jest także wymiana płynu hamulcowego, która powinna mieć miejsce co około 2 – 3 lata. A co z samym hamowaniem? Jeśli wymaga tego sytuacja, możemy hamować gwałtownie. Od razu nic złego z naszym układem hamulcowym się nie stanie. Jeśli jednak nie musimy, warto hamować spokojnie, z umiarem, bo w ten sposób nie nadużywamy hamulców, jednocześnie na dłużej pozostawiając je sprawnymi.

 

Wybór mechanika samochodowego

 

Bardzo wiele osób decyduje się na wymianę klocków hamulcowych samodzielnie. O ile jeszcze mamy w tym zakresie wiedzę i doświadczenie, możemy tego dokonać. Jeśli jednak nigdy wcześniej tego nie robiliśmy, to wtedy na pewno warto oddać auto w ręce mechanika. Układ hamulcowy jest jednym z najważniejszych podzespołów. Jego sprawność stanowi kluczowe znaczenie, które wpływa przede wszystkim na komfort jazdy, ale i na pełne bezpieczeństwo kierowania. Koszt wymiany klocków czy tarczy nie jest bardzo wysoki, dlatego też lepiej jest zlecić takie zadanie specjalistom. W każdym warsztacie samochodowym (https://readyauto.pl/kontakt/), mechanicy sprawdzą dokładnie zużycie klocków lub zniszczenie tarcz, a następnie dokonają zamówienia nowych części i ich profesjonalną wymianę. Grunt to postawić na szybką wymianę, jeśli jest problem, bo im dłużej zwlekamy, tym usterka zwiększa swój zasięg, a gdy układ hamulcowy ulegnie większej awarii, wówczas problem może stać się naprawdę bardzo poważny.

Sprawne auto na drodze to najważniejsza rzecz, na jakiej powinien skupić się dosłownie każdy kierowca. Każdy problem lub naszą obawę, powinniśmy od razu rozwiązać. Dobrze jest postawić na odpowiedni warsztat samochodowy, który w dowolnej chwili sprawdzi sprawność naszego samochodu i jeśli będzie istniała taka potrzeba, natychmiast zareaguje. Sprawne hamulce to bezpieczeństwo jazdy i o tym powinien pamiętać dosłownie każdy kierowca.