ul. Zielonogórska 33, 71-084 Szczecin+48 721 956 919poniedziałek-piątek 8:00-17:00

BLOG

Sezonowa wymiana opon z zimowych na letnie – podstawowe informacje

02.02.2022
Sezonowa wymiana opon z zimowych na letnie – podstawowe informacje

Sezonowa wymiana opon z zimowych na letnie – podstawowe informacje: Niezależnie od tego, jakim autem się jeździ i jak dużo się za nie dało, podstawowe zasady związane z utrzymaniem go w formie są dokładnie takie same. Jedną z tych podstawowych jest konieczność zmiany opon z zimowych na letnie. Kiedy trzeba jej dokonać? Czy jest to w jakiś sposób regulowane prawem? Czy wymiany tej można dokonać na własną rękę? Te, ale i wiele innych kwestii zamierzamy poruszyć w dzisiejszym wpisie, mającym być swoistym poradnikiem dla osób, które jeszcze nie wymieniały opon w własnym samochodzie, albo też robiły to, ale nie mają w tej kwestii zbyt dużej wiedzy.

Co trzeba wiedzieć o wymianie opon z zimowych na letnie?

W Polsce czymś oczywistym jest sezonowa wymiana opon z zimowych na letnie. Podstawowe informacje na jej temat, jakie znaleźć można w Internecie rzadko kiedy są wystarczające. Często trzeba sięgać po pomoc ekspertów, którzy rozwiążą wszelkie wątpliwości w tej kwestii. My postanowiliśmy podejść do tego bardziej kompleksowo. Wyselekcjonowaliśmy informacje, których ludzie poszukują najczęściej w tym właśnie temacie. Przedstawiamy je poniżej.

  • Opony letnie należy założyć wtedy, kiedy uzna się to za konieczne. W Polsce nie ma przepisów prawa, które zmuszałyby do wymiany opon. Ta jest wykonywana tylko ze względu na zdrowy rozsądek. Zakłada się, że po opony letnie sięga się wtedy, gdy średnia dobowa temperatura jest wyższa niż 7 stopni Celsjusza. Oczywiście pogoda jest zmienna, zwłaszcza na przełomie zimy i wiosny. Dlatego też zazwyczaj z decyzją o wymianie warto się wstrzymać, nie dając się zwieść kilku dniom z optymalną temperaturą.
  • Z wymianą opon nie należy czekać na ostatnią chwilę – jeżeli chcemy zmieścić się w momencie, w którym u mechaników nie ma olbrzymich kolejek, powinniśmy to zrobić tak szybko, jak to tylko stanie się możliwe (ale bez ryzykowania!). Wymiana w mniej popularnym okresie jest często dużo tańsza.
  • W niektórych państwach istnieje obowiązek wymiany opon – w naszym, jak już wspomnieliśmy, takiego obowiązku nie ma.
  • Opony letnie są znacznie lepiej przystosowane do suchych i ciepłych warunków na drodze. Różnią się rzeźbą bieżnika, ale też składem mieszanki gumowej, który gwarantuje prawidłowe zachowywanie się w cieplejszych temperaturach.
  • Wiele osób uznaje opony całoroczne jako idealną alternatywę dla wymiany opon – choć jednak wydaje się, że jest to rozwiązanie idealne, wcale takim nie jest. Opony te są pewnego rodzaju kompromisem, ale przez to nie są idealne ani zimą, ani też latem. Szybciej się też zużywają, przez co trzeba kupować nowe. Oszczędności są zatem znikome.
  • Bardzo istotne jest odpowiednie przechowywanie opon – jeżeli jednak były one przechowywane w garażu, najprawdopodobniej pojawi się konieczność ich wyważenia, które wpłynie na funkcjonowanie zawieszenia w samochodzie.

Jeżeli nie mamy jeszcze pewności w kwestiach związanych z wymianą opon, nie powinniśmy się martwić. Najważniejsze tu jest bowiem jedno – świadomość co do konieczności ich wymiany. Dzięki niej zachowa się bezpieczeństwo na jezdni. Niezależnie od tego, jakie warunki atmosferyczne panują aktualnie na zewnątrz.

Czy opony możemy wymienić samodzielnie?

W dobie Internetu nie jest trudno znaleźć mnóstwo poradników mówiących o tym, jak łatwa jest samodzielna wymiana opon w samochodzie. Podążanie za tymi poradnikami nie jest wcale głupie – zwłaszcza że wiele z nich jest przygotowane w sposób fachowy. Wszystkie zaś celują w jedno – doprowadzenie osoby podążającej za nimi do pewnego rodzaju oszczędności. Warsztaty samochodowe – co dość zrozumiałe – biorą w końcu za wymianę spore pieniądze. Jako że trzeba jej dokonywać regularnie, rozsądnym wydaje się nauczenie się tego, jak robić to samodzielnie.

Wymiana opon z zimowych na letnie na własną rękę jest możliwa. Wymaga jednak od nas odpowiedniego przygotowania. Konieczne jest nie tylko zgromadzenie odpowiedniej wiedzy, ale też zaopatrzenie się w należyte narzędzia, które ją umożliwią. Zazwyczaj jest też wyzwaniem. Tak naprawdę nie jest ona polecana osobom nieposiadającym mechanicznego zacięcia i kompletnie nieorientującym się w budowie samochodu. Opony są głównym elementem samochodu odpowiedzialnym za bezpieczeństwo. O ile więc zagięte lusterko można wymienić samodzielnie bez narażania się na problemy, o tyle rzecz tak istotną warto powierzyć specjalistom. Takim, którzy będą gwarantem poprawnego i bezpiecznego montażu.

Podsumowanie

Jedną z rzeczy, na które musi się decydować każdy właściciel samochodu jest sezonowa wymiana opon z zimowych na letnie. Podstawowe informacje, jakie można znaleźć na jej temat w sieci pozwalają na jej samodzielne wykonanie. Należy jednak mieć świadomość tego, że wiele w jej przypadku może pójść nie tak, a sam proces nie jest banalnie prosty. Szczególnie dla osób, które nie posiadają ani doświadczenia, ani nawet małego zainteresowania tematyką motoryzacyjną. Częściej lepiej jest zatem powierzyć wymianę profesjonalistom – warsztatowi, dla którego wymiana opon jest działaniem czysto rutynowym. Takiemu, który zrobi to profesjonalnie i będzie gwarantem pełni bezpieczeństwa.