ul. Zielonogórska 33, 71-084 Szczecin+48 721 956 919poniedziałek-piątek 8:00-17:00

BLOG

Przegląd rejestracyjny – co jest sprawdzane?

02.02.2023
Przegląd rejestracyjny - co jest sprawdzane?

Przegląd rejestracyjny – co jest sprawdzane na warsztacie? Jazda samochodem jest postrzegana przez kierowców jako przyjemność i ułatwienie codziennego życia. Jednak obowiązkiem każdego właściciela auta jest przegląd rejestracyjny, co jest sprawdzane podczas takiej procedury? Przede wszystkim jego stan techniczny, sprawność różnych elementów od układu hamulcowego, opon po emisję spalin. Gdzie sprawdzić swój pojazd? U profesjonalistów w serwisie samochodowym ReadyAuto, ponieważ mechanicy korzystają z diagnostyki komputerowej która pozwala na skontrolowanie parametrów pracy pojazdu.

Przegląd rejestracyjny co jest sprawdzane?

Tylko dzięki nowoczesnym urządzeniom mechanik może zdiagnozować stan techniczny samochodu, ustalić przyczynę usterki i podać właścicielowi koszt naprawy. W serwisie samochodowym ReadyAuto przeglądy rejestracyjne przeprowadzane są na co dzień, mechanicy posiadają doświadczenie w kontrolowaniu pracy różnych układów. Nowoczesne auta wyposażone są komputery pokładowe które zapewniają sterowanie najważniejszymi funkcjami silnika, dlatego szybko można sprawdzić, czy problemy z autem, związane są z jakimś elementem układu napędowego. Profesjonalna diagnostyka komputerowa przekazuje dane o obrotach silnika, składzie spalin czy ilości zasysanego powietrza. Dzięki temu przeprowadzony w tym serwisie przegląd rejestracyjny wykaże aktualny stan samochodu, ujmując także pracę automatycznej skrzyni biegów, ABS i ESP, klimatyzacji itd.

Za pomocą badania komputerowego podczas przeglądu rejestracyjnego następuje:

  • Uzyskanie kodów błędów oraz ich usuwanie.
  • Skontrolowanie stanu części wykonawczych.
  • Sprawdzenie prędkości obrotowej silnika i pracy zapłonu.
  • Przeprowadzenie korekty czasu wtrysku
  • Zdiagnozowanie parametrów samochodu.

Przegląd rejestracyjny może być przeprowadzony w samochodzie osobowym oraz dostawczym. Jeżeli w czasie diagnostyki w ReadyAuto zostanie stwierdzona usterka, jej usunięciem zajmą się doświadczeni mechanicy. Na miejscu znajdują się części samochodowe po zrównoważonych cenach, ponieważ serwis zajmuje się także ich dystrybucją.

Czy diagnostyka komputerowa jest potrzebna w czasie przeglądu rejestracyjnego?

Na pewno tak, pozwala to uniknąć zarówno awarii oprogramowania a także sprzyja stwierdzaniu nieprawidłowego funkcjonowania wielu różnych mechanizmów w samochodzie. Mechanik w ReadyAuto podczas diagnostyki komputerowej dokonuje odczytu a także przetwarzania kodów błędów które są stwierdzane w czasie kontroli pracy podstawowych zespołów i komponentów. Przyjeżdżając na przegląd rejestracyjny do serwisu samochodowego mechanik przy użyciu diagnoskopu rozpozna parametry pracy pojazdu i przedstawi jego stan techniczny.

Kierowca przed zgłoszeniem się na przegląd techniczny w stacji kontroli pojazdów może wcześniej dowiedzieć się o ewentualnych usterkach i błędach. Ich usunięcie umożliwi bezproblemowe przejście diagnostyki i uzyskanie pozytywnego wpisu w dowodzie rejestracyjnym. Pracownicy serwisu samochodowego zalecają regularny przegląd rejestracyjny, ponieważ gwarantuje to sprawną pracę ważnych układów.

Przegląd rejestracyjny – co jest sprawdzane podczas badań diagnostycznych?

Kierowcy muszą dbać o stan techniczny auta który corocznie jest sprawdzany stacji kontroli pojazdów. W zależności od danej placówki pod uwagę mogą być brane różne elementy pojazdu, ale najczęściej diagnosta bierze pod uwagę elementy które zużywają się najszybciej lub częściej ulegają uszkodzeniu.   

Podczas przeglądu technicznego na stacji kontroli pojazdów sprawdzane jest najczęściej:

  • Stan ogumienia oraz oświetlenie pojazdu, które muszą być sprawne, ponieważ odpowiadają za bezpieczeństwo użytkowników. Zarówno kierunkowskazy jak i światła drogowe muszą być w nienagannym stanie, dlatego warto wcześniej zgłosić się do ReadyAuto, gdzie mechanicy zadbają o przejrzystość kloszy i prawidłowe ustawienie świateł. Ważna jest także głębokość bieżnika, jeżeli będzie zbyt mała to w serwisie samochodowym będzie można zakupić nowe opony. Ponadto mechanik sprawdzi stan wentyli, bieżnika i wykona wyważenie kół, dlatego nie będzie problemu z przejściem przeglądu technicznego auta.
  • Układ hamulcowy jest sprawdzany na stacji kontroli na stanowisku rolkowym i pozytywnie zdany test jest wtedy, gdy hamulec roboczy przekroczy 50% skuteczności, natomiast postojowy 25%. Ponadto różnica siły hamowania na kołach jednej osi musi być utrzymywana w normie, czyli nie może przekroczyć 30%. Na stacji kontroli sprawdzane jest zawieszenie, pod uwagę brana jest skuteczność tłumienia amortyzatorów. Nie przejdą żadne luzy w elementach układu zawieszenia.
  • Samochód musi spełniać normy emisyjne spalin. Dlatego podczas kontroli auta w serwisie samochodowym należy poprosić o ich skontrolowanie za pomocą czujników. Jeżeli zostaną stwierdzone takie nieprawidłowości jak zbyt głośny wydech, auto przeglądu nie przejdzie.
  • Kontrola elementów które wpływają na bezpieczeństwo. Dokładnie chodzi o poduszki powietrzne, pasy bezpieczeństwa i klakson.

To tylko przykłady diagnostyki jaka będzie przeprowadzana podczas przeglądu na stacji kontroli pojazdów. Wszystko przemawia za tym, aby najpierw przyjechać na przegląd rejestracyjny do serwisu samochodowego. Uda się szybko stwierdzić i usunąć wszelkie usterki, dzięki czemu samochód będzie całkowicie sprawny i bez problemu przejdzie przegląd techniczny, zapewniając kierowcy i pasażerom pełne bezpieczeństwo podczas podróży.