ul. Zielonogórska 33, 71-084 Szczecin+48 721 956 919poniedziałek-piątek 8:00-17:00

BLOG

Jaki olej silnikowy wybrać?

05.21.2021
Jaki olej silnikowy wybrać

Eksperci od dziedziny motoryzacji zalecają, by przyłożyć się do wykonania tego zadania. Dlaczego wybór odpowiedniego oleju silnikowego jest jednak tak kluczowy? Na co się zdecydować w finalnym rozrachunku? Jak często olej silnikowy powinien być zaś wymieniany? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym poradniku.

Dlaczego wybór odpowiedniego oleju jest tak istotny?

Nie da się ukryć, że ta kwestia ma spore znaczenie. M.in. pod kątem bezpiecznego poruszania się po drogach polskich albo zagranicznych. Dobrze dobrany olej do konkretnego modelu pojazdu wpływa chociażby na odpowiednią, bezawaryjną pracę silnika. Jest to zaś bez wątpienia „serce” konkretnego samochodu. Jeśli silnik nie będzie działał dobrze, to nie można liczyć na bezpieczne i komfortowe poruszanie się własnym wozem… Odpowiedni płyn korzystnie wpływa na trwałość poszczególnych elementów silnika. To oczywiście także ma spore znaczenie. Tak naprawdę trzeba wspomnieć jeszcze o całym osprzęcie. Właściwie dobrany olej silnikowy efektywnie oddziałuje bowiem także w tym temacie. Na skutek tego bez problemów działa np. turbosprężarka itp. Dlaczego jeszcze jest to tak ważna sprawa? Olej silnikowy odpowiada m.in. za zmniejszanie tarcia pomiędzy tłokami i cylindrami. Dodatkowo są redukowane niepotrzebnie pojawiające się zbyt duże opory. Za jakie inne zadania odpowiada olej silnikowy? Chodzi o zmniejszenie zużycia paliwa. Właściwie dobrany olej silnikowy ma zatem znaczenie także w aspekcie finansowym. Dzięki niemu poszczególne elementy nie zużywają się zbyt szybko. Tak samo jest również z paliwem, które w tym momencie niestety nie należy do najtańszych… Można także liczyć na redukcję decybeli w aspekcie pracującego silnika. Ma to zaś wpływ na nasz komfort w czasie jazdy, prawda? Ponadto trzeba zwrócić uwagę na to, że takie substancje odpowiadają za chłodzenie pracujących elementów i odprowadzanie różnych zanieczyszczeń itp.

Jaki olej silnikowy wybrać?

Na jaki olej silnikowy się zdecydować?

Czym krok po kroku kierować się, by został wybrany odpowiedni olej silnikowy? Przede wszystkim takie właśnie produkty powinny być dobierane do konkretnego modelu pojazdu. W związku z powyższym nie ma możliwości, by kupować np. pierwsze z brzegu akcesoria. To spory błąd, który jest popełniany przede wszystkim przez osoby początkujące (np. świeżo po zdaniu egzaminu na prawo jazdy i zakupie pierwszego samochodu). Pamiętaj, że jest to zaś niedopuszczalne. Źle dobrany olej silnikowy wpływa na nasze bezpieczeństwo i generuje tylko niepotrzebne koszty… W instrukcji samochodu powinno być dokładnie określone, jaki produkt najlepiej nadaje się do konkretnego modelu. Zawsze można też poprosić o pomoc fachowców od dziedziny motoryzacji. Co jeszcze jest ważne w tym temacie? To oczywiście przebieg, po którym opisywana dzisiaj substancja powinna być bezwzględnie wymieniona. Nie należy z tym zbyt długo zwlekać. Pamiętaj, że liczy się przede wszystkim Twoje bezpieczeństwo w czasie kierowania konkretnym pojazdem. Na co jeszcze zwracać uwagę w momencie podejmowania ostatecznych decyzji? Liczy się na pewno ilość, jaka jest potrzebna do wymiany oleju. Pamiętaj, że nie może być ona zbyt mała lub zbyt duża. Często takie informacje są podawane w instrukcjach (przez producentów). Ewentualnie można skorzystać z pomocy ekspertów, którzy na co dzień zajmują się takimi zagadnieniami, jak wymiana oleju itp. Wtedy będziesz miał pewność, że wszystko będzie zrealizowane zgodnie z najwyższymi standardami. O czym jeszcze nie można zapominać? Olej powinien być idealnie dopasowany do konkretnego silnika pod kątem typu. Wyróżniamy m.in. produkty syntetyczne lub półsyntetyczne. Pamiętaj, że inne preparaty stosuje się w przypadku silników benzynowych czy instalacji gazowych itd.

Jak często olej silnikowy powinien być wymieniany?

To bardzo dobre pytanie. Okazuje się, że odpowiedź nie jest natomiast do końca jednoznaczna. Trzeba bowiem zwracać uwagę na szereg kwestii związanych z tym zagadnieniem. Przede wszystkim liczy się przebieg. Eksperci rekomendują, by olej silnikowy był wymieniany po przejechaniu maksymalnie 15 000 km. Co jednak w sytuacji, kiedy auto jest używane stosunkowo rzadko? W takim momencie zaleca się, by olej silnikowy był wymieniony minimum jeden raz w ciągu całego roku kalendarzowego. Ma to bowiem spore znaczenie pod kątem prawidłowej pracy silnika, a tym samym wpływa na bezpieczeństwo (nie tylko kierowców, ale także pasażerów i innych uczestników ruchu drogowego). Warto zatem zgłosić się do ekspertów od tego zagadnienia. Specjaliści nie tylko doradzą, jaki olej silnikowy będzie optymalny. Poza tym wymienią tę substancję wraz z filtrem. To ważne. Pamiętaj zatem, że wymiana powinna uwzględniać te dwa elementy. Dlaczego? Filtr też ma kilka istotnych zadań do wykonania. Chodzi m.in. o usuwanie zanieczyszczeń, które mogą mieć bardzo negatywny wpływ na pracę silnika. Specjaliści posiadają spore doświadczenie i korzystają z nowoczesnych produktów. Realizują swoje zadania szybko i bardzo precyzyjnie. Dodatkowo udzielają gwarancji na wykonane czynności i zastosowane komponenty.