ul. Zielonogórska 33, 71-084 Szczecin+48 721 956 919poniedziałek-piątek 8:00-17:00

BLOG

Jak serwisować klimatyzację w samochodzie?

06.02.2022
Jak serwisować klimatyzację w samochodzie?

Jak serwisować klimatyzację w samochodzie? Borykasz się z tym zagadnieniem? Do Polski powoli docierają coraz wyższe temperatury. Nie da się ukryć, że w ciągu kilku kolejnych miesięcy nie będzie brakowało słońca. Czasami potrafi być ono mocno dokuczliwe. Dlatego m.in. stosujemy w naszych samochodach klimatyzację. Jeśli nie będzie ona działała sprawnie, to musisz liczyć się z wieloma konsekwencjami. Jakimi? Dowiedz się również, jak profesjonaliści wykonują serwisowanie klimatyzacji i co wchodzi w zakres ich usług.

Niesprawna klimatyzacja w samochodzie może być początkiem wielu kłopotów zdrowotnych

Wiele osób to kompletnie bagatelizuje. Wbrew temu, co niektórzy sądzą na ten temat, słabo działająca klimatyzacja w samochodzie to nie tylko brak odpowiedniego komfortu w czasie jazdy (szczególnie w obliczu sporej ilości słońca i wysokich temperatur). To oczywiście również duże zagrożenie dla naszego zdrowia. Pamiętaj, że na elementach układu klimatyzacji osiadają drobinki kurzu, pyłki itp. To może prowadzić do rozwoju bakterii, czy pleśni itp. Jeśli zatem klimatyzacja w samochodzie nie będzie serwisowana regularnie i dokładnie, to należy się z tym liczyć. Szczególnie że zanieczyszczenia stopniowo, w coraz większej ilości osiadają np. na wewnętrznych powierzchniach parownika. Tworzy się mokra warstwa i wilgotne środowisko. To zaś raj dla rozmnażania się bakterii, czy pleśni. Niestety, to wszystko jest potem przez nas wdychane. Nie tylko przez kierowców, ale także przez pasażerów. Z czym trzeba się liczyć? Np. z objawami alergii. Chodzi o kaszel, katar, łzawienie z oczu itp. Niekiedy dochodzi nawet do kłopotów z normalnym, swobodnym oddychaniem. Osoby, które przez dłuższy okres nie zatroszczą się o te sprawy mogą mieć natomiast problemy z chorobami płuc, które później bardziej trudno się leczy. Niesprawna klimatyzacja w samochodzie może uchodzić za „drobnostkę”, która jest tak naprawdę bardzo poważną awarią. Warto zatem regularnie pojawiać się w profesjonalnym serwisie samochodowym. Aby eksperci wszystko dokładnie sprawdzili i w razie czego naprawili.

Jak poznać, że klimatyzacja w samochodzie wymaga naprawy?

Są rozmaite objawy, które ewidentnie sugerują występowanie problemu z klimatyzacją w samochodzie… Pierwszym z nich jest oczywiście kiepskie chłodzenie lub jego brak. Nie trzeba być ekspertem od motoryzacji, żeby to zauważyć. Jeśli dawniej wysokie temperatury w ogóle Ci nie doskwierały w czasie jazdy, a teraz w Twoim samochodzie jest wyjątkowo gorąco (przy podobnych temperaturach na dworze), to jest coś nie tak… Często problemy z klimatyzacją wynikają po prostu z niskiego poziomu czynnika krążącego po układzie. Należy to sprawdzić i w razie czego wyeliminować ten problem. Czasami klimatyzacja działa, ale tylko okresowo. Potem się wyłącza i znowu uruchamia itp. Oczywiście, to kolejny niepokojący znak, którego nie można bagatelizować. Najczęściej taki kłopot wynika z niedrożności występującej na obszarze układu chłodzenia. Może to być spowodowane wilgocią albo rozmaitymi zanieczyszczeniami itp. Kiedy jeszcze warto wybrać się do profesjonalnego serwisu samochodowego? Klimatyzacja w Twoim wozie co prawda działa, aczkolwiek nadmuch z wentylatorów jest praktycznie w ogóle niewyczuwalny? Najprawdopodobniej filtr kabinowy jest zapchany, co powoduje ten rodzaj usterki. Jest on zaś odpowiedzialny za systematyczne oczyszczanie powietrza znajdującego się wewnątrz auta. Dlatego ten element powinien być minimum co jakiś czas weryfikowany. A może sytuacja wygląda tak, że klimatyzacja działa bardzo głośno (nienaturalnie)? Dzieje się tak wtedy, kiedy występuje poślizg paska klinowego albo zatarcie sprężarki. Tego typu awarie muszą być natychmiast usunięte. Odczuwasz zaś nieprzyjemne zapachy wydobywające się z układu? To znak, że w jej obrębie zgromadziła się już niestety spora ilość grzybów, pleśni i innych drobnoustrojów. Jest to zaś bardzo groźne pod kątem funkcjonowania naszego organizmu.

Profesjonalne serwisowanie klimatyzacji w samochodzie – jak działają fachowcy?

Samodzielne działania na tym polu często nie przynoszą odpowiednich skutków. Niekiedy usterki nie są dokładnie usuwane. Innym razem nieprawidłowe działania prowadzą do jeszcze większych awarii. Dlatego warto zdecydować się na profesjonalny serwis samochodowy ReadyAuto ze Szczecina. Pracują tam eksperci, którzy posiadają odpowiednie kwalifikacje. Dodatkowo dysponują oni dokładnym sprzętem diagnostycznym. Dzięki temu usterki są szybko identyfikowane, a potem naprawiane. Spore znaczenie ma także to, że eksperci z ReadyAuto współpracują z profesjonalnymi producentami. Na skutek tego mają stały dostęp do odpowiednich, markowych części zamiennych. Jakie działania są podejmowane przez fachowców? Eksperci z ReadyAuto np. sprawdzają prawidłowość działania układu klimatyzacji (weryfikowane jest m.in. ciśnienie). Nierzadko konieczne jest uzupełnienie czynnika chłodzącego, czy wymienienie filtrów kabinowych. Tak samo, jak czyszczeniu układu, aby ten nie stanowił zagrożenia dla naszego zdrowia. Fachowcy wykonują także odgrzybianie klimatyzacji. Pamiętaj o tym, by regularnie jeździć na takie wizyty kontrolne. Najlepiej minimum raz na kilka miesięcy.