ul. Zielonogórska 33, 71-084 Szczecin+48 721 956 919poniedziałek-piątek 8:00-17:00

BLOG

Jak przygotować samochód do dalekiego wyjazdu na urlop?

09.02.2021
Jak przygotować samochód do dalekiego wyjazdu na urlop?

Podróżowanie pozwala na poznawanie obcych kultur, a jednocześnie tworzy możliwość nabycia wielu doświadczeń w krótkim czasie. Dla wielu jest to najważniejsza życiowa pasja i nie powinno to dziwić osób postronnych. Samych wariantów podróżowania jest wiele i każdy może wybrać optymalną dla siebie formę. Często preferowane jest wybieranie wycieczek organizowanych przez biura podróży czy szybkie wycieczki samolotem. Ciekawą alternatywą jest jednak wybór samochodu. Z jakiego powodu? Po pierwsze pozwala to na przeżycie wielu przygód po drodze. Sam czas spędzony w pojeździe bywa bardzo ciekawym doświadczeniem. Po drugie istnieje możliwość odbycia całej trasy. Wszystko staje się procesem, a nie tylko transportem z punktu A do punktu B, jak ma to miejsce w przypadku samolotu. Po trzecie (co jest częściowo związane z poprzednim) istnieje możliwość przypadkowego odkrycia wspaniałych miejsc. Przygody w trasie powinny być jednak wyłącznie pozytywne. To z kolei wymaga odpowiedniego przygotowania samochodu do dalekiego wyjazdu na urlop. W jaki sposób to zrobić?

Bezpieczeństwo to podstawa

Powinniśmy zwrócić uwagę na kwestie oczywiste, które jednak bywają zbywane. Takie elementy jak gaśnica, trójkąt ostrzegawczy czy kamizelka odblaskowa to absolutne minimum. Pamiętajmy też o posiadaniu apteczki pierwszej pomocy. Ta z kolei powinna być odpowiednio wyposażona i to również jedna z najważniejszych kwestii przed rozpoczęciem wyjazdu. Po pierwsze prowadzi to do podwyższenia naszego bezpieczeństwa. Po drugie być może unikniemy nieprzyjemnej konfrontacji z zagranicznym policjantem.

Odpowiednia dokumentacja

Nie powinniśmy również zapominać o dokumentacji. Braki w tym przypadku mogą spowodować nieprzyjemne wydarzenie w trakcie podróży. Pamiętajmy o sprawdzeniu aktualności ubezpieczenia OC oraz posiadaniu aktualnego przeglądu technicznego. Zwróćmy również uwagę, że nieraz chciałoby się na urlopie pozostać trochę dłużej. Najlepiej, jeśli dokumenty nie stracą ważności zaraz po planowanym czasie powrotu. W innych przypadkach wartościowe może być również posiadanie ubezpieczenia AC.

Kompleksowy przegląd w serwisie samochodowym

Najskuteczniejszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług profesjonalistów, którzy pracują w serwisach samochodowych. W takiej sytuacji podzespoły zostaną dokładnie przeanalizowane, a sprawne oko specjalisty (oraz skuteczne algorytmy oprogramowania) szybko wykryją nawet drobne awarie. Ponadto często możliwe jest zauważenie, która część ma już niską żywotność i należy na nią zwrócić szczególną uwagę. Diagnostyka to podstawa bezpieczeństwa w podróży samochodem. Podstawą jest sprawdzenie hamulców. Szczególną troską należy objąć opony oraz zawieszenie. Awaria pasku rozrządu w trakcie urlopu może skutecznie zniszczyć sielankowy czas. Z tego powodu tak ważne jest przeanalizowane mocnych i słabych stron pojazdu, a to najskuteczniej można przeprowadzić właśnie w serwisie.

Jak przygotować samochód do dalekiego wyjazdu na urlop?

Przegląd najważniejszych podzespołów

Oczywiście podstawą jest również sprawdzenie podzespołów. W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na hamulce. To one stanowią przecież podstawę bezpieczeństwa kierowcy i pasażerów. Podstawą jest sprawdzenie płynu hamulcowego. Warto również sprawdzić układ wydechowy czy stan pasków zawieszenia. Najłatwiejsze do wymiany (lub uzupełnienia) są płyny, więc w ten sposób najłatwiej jest doprowadzić do uzyskania efektów. Mowa choćby o oleju silnikowym czy płynie chłodniczym.

Podwyższenie komfortu jazdy oraz uniknięcie podstawowych błędów

Wybieramy się na daleki urlop. Co powinniśmy sprawdzić oprócz wcześniej wymienionych elementów? Po pierwsze należy sprawdzić jakość nie tylko kół, ale również tego piątego zapasowego. Samo określenie, że mamy, to jeszcze nie jest wystarczająco. Po drugie warto zadbać o klimatyzację. Urlopy najchętniej odbywamy w miesiącach letnich, a w przypadku dalekiej podróży, szczególnie istotne będzie zadbanie o sprawną klimatyzację. Po trzecie warto wziąć ze sobą zestaw potrzebnych narzędzi. W trakcie trasy może zajść potrzeba wymiany koła lub dokręcenia niektórych śrub. Bardziej doświadczone osoby mogą w krytycznej sytuacji nawet wymienić klocki hamulcowe. Potrzebne jednak będzie posiadanie stosownych narzędzi.

Pozostałe aspekty przygotowania do dalekiego wyjazdu na urlop

Wcześniej wymienialiśmy elementy stricte związane z utrzymaniem odpowiedniego stanu pojazdu. Rzeczywiście jest to podstawa udanego wyjazdu urlopowego. Warto jednak zadbać o więcej czynników. Przede wszystkim powinniśmy dokładnie przeanalizować trasę. Z przyjemnością wyszukujemy atrakcje do zwiedzenia, ale trudniej skupić się na analizie trasy. Znacznie skuteczniej jest jednak zrobić to jeszcze przed podróżą. Warto również wyposażyć się w GPSa i komplet map. Te pierwsze (choćby w telefonie) są wygodniejsze w użyciu, ale przydatna bywa niezawodność tych drugich. Pamiętajmy również, że trzeba zadbać o aktualność map. Przed wyjazdem warto również zapoznać się z przepisami, które obowiązują w kraju docelowym oraz w pośrednich. Ta informacja jest prawdą w każdym przypadku, ale w ramach jazdy samochodem jest to szczególnie istotne. W przypadku wyjazdu do kraju, który nie jest członkiem UE, należy zainteresować się tematem zielonej karty. Ponadto pamiętajmy, że znacząca część wspaniałego urlopu jest realizowana na podstawie właściwego planowania. W przypadku podróży samochodem ten temat jest jeszcze ważniejszy.