ul. Zielonogórska 33, 71-084 Szczecin+48 721 956 919poniedziałek-piątek 8:00-17:00

BLOG

Jak powinno być wykonane odpowiednie ustawienie świateł w samochodzie?

02.18.2021
ustawienie świateł w samochodzie

Aby uniknąć takich problemów jak zmniejszona widoczność w nocy, a także wzrost zagrożenia dla kierowców jadących na przeciwległym pasie, należy odpowiednio ustawić światła w samochodzie. Podczas jazdy z prędkością 90 km / h jest tylko kilka sekund na uniknięcie kolizji w tym momencie, gdy coś lub ktoś wyskoczy na drogę. Niewłaściwie ustawione wiązki światła mogą skrócić czas reakcji do zera. Reflektory samochodu po prostu nie oświetlą przeszkód.

Odpowiednie ustawienie świateł w samochodzie

Ustawienie świateł to proste zadanie, które wymaga czasu, aby uzyskać pozytywny efekt końcowy. Warto też zrozumieć, że ustawienia reflektorów w każdym samochodzie będą inne, co oznacza, że będą miały niuanse. Ale dzięki praktyce i cierpliwości można nauczyć się wprowadzać te ustawienia w ciągu kilku minut. Należy zacząć od przygotowania samochodu, to znaczy zaparkować na równej powierzchni i upewnić się, że znajduje się on na równym poziomie. Oznacza to, że z bagażnika zostały wyładowane ciężkie przedmioty, zbiornik paliwa jest pełny, a na wszystkich kołach zapewnione jest prawidłowe ciśnienie w oponach. Nie będzie można ustawić świateł, jeśli pojazd nie jest wypoziomowany. Późniejszy odsłonięty kąt oświetlenia będzie z założenia nieprawidłowy. Idealnie byłoby też sprawdzić stan amortyzatorów, elementów zawieszenia.

Ściana do prawidłowego ustawienia świateł w samochodzie

Taką ścianę można znaleźć w garażu lub na parkingu dużego marketu. Po czym trzeba zaparkować samochód jak najbliżej ściany i włączyć światło (ustawienie powinno odbywać się w ciemności, przy suchej pogodzie). Teraz trzeba wykonać oznaczenia, którymi należy się kierować podczas regulacji reflektorów:

  • Zaznaczyć środek świateł za pomocą np. kredy (krzyżyk „+”). W ten sam sposób zaznaczyć środek wiązki każdego ze świateł mijania. Narysować poziomą linię łączącą środkowe punkty świateł mijania, a następnie poprowadź przez nie pionowe linie.
  • Następnie należy znaleźć regulatory (śruby regulacyjne) z tyłu korpusu każdego z reflektorów. Istnieją również bardziej złożone opcje dostępu do regulacji reflektorów. Aby się tego dowiedzieć, należy zapoznać się z instrukcją obsługi. Aby je zidentyfikować, są one zwykle szare lub srebrne, wyróżniają się na czarnym lub ciemnoszarym tle reflektora.

Jak wygląda proces odpowiedniego ustawienia świateł w samochodzie?

Po przygotowaniu ściany i znalezieniu śrub regulacyjnych należy ostrożnie odjechać od ściany na 10 metra w linii prostej. Najlepiej dokładnie zmierzyć tę odległość, od tego będzie zależeć jakość ustawienia reflektora. Następnie trzeba zasłonić jeden reflektor i zobaczyć, gdzie pada druga wiązka w stosunku do znaków wykonanych na ścianie. W celu wyrównania w pionie góra najbardziej skoncentrowanej części wiązki musi znajdować się na lub poniżej linii środkowej znacznika poziomego.

W razie ustawienia w poziomie lampę trzeba ustawić w taki sposób, aby boczne linie pionowe były pośrodku punktów świetlnych, natomiast linia pozioma znajdowała się na górze i dotykała granic tych punktów.Trzeba dokonać niezbędnych regulacji, jeśli światło nie znajduje się na zaznaczonym obszarze, obrócić śrubę regulacyjną o ćwierć obrotu i zobaczyć, gdzie uderza wiązka.Teraz wykonać tę samą procedurę dla drugiego reflektora. Stopniowo doprowadzi się reflektory do żądanej pozycji.

Odpowiednie ustawienie świateł w samochodzie podczas badania technicznego

Jest to najczęściej wykorzystywany sposób do prawidłowego ustawienia świateł w samochodzie. Podczas badania technicznego specjalista zawsze kontroluje także ustawienie przednich świateł. Jak przebiegaustawienie świateł w aucie taka procedura? Na początku ustawiane jest nieobciążone auto na równym terenie. Następnie diagnosta przełącza manualną regulację na „0”, po czym odczytuje kąt przewyższenia. Co to oznacza? To jest różnica występująca między minimalną a maksymalną wysokością padania światła. Gdzie znajduje się taka informacja? Na obudowie reflektora, na wewnętrznej lub górnej części. Pozwoli to prawidłowo ustawić takie urządzenie jak spektrometr.

Teraz należy włączyć światło i skontrolować skalę w urządzeniu pomiarowym. Jest to sposób na ocenę właściwej wysokości promienia reflektora. Jeżeli wynik będzie nieprawidłowy, należy światła ustawić na odpowiedniej wysokości za pomocą śrub regulujących. Profesjonaliści podpowiadają, że w ten sam sposób można kontrolować reflektory przeciwmgłowe. Jeżeli w pojeździe zamontowane są żarówki ksenonowe z poziomowaniem automatycznym poziomowaniem, dodatkowo potrzebny będzie także tester diagnostyczny. Ustawianie świateł w samochodzie można wykonać również w warsztacie samochodowym, nie ponosząc dużych kosztów.  

Dlaczego tak ważne jest zadbanie o prawidłowe natężenie oświetlenia?

Bardzo ważne jest zapewnienie przez reflektory prawidłowego stopnia widoczności przy jednoczesnym braku oślepiania kierowców jadących naprzeciwko. W przypadku, gdy nie świecą one identycznie trzeba będzie wymienić żarówki. Regulacją świateł LED powinien zająć się diagnosta lub mechanik samochodowy podczas wizyty na warsztacie. Do wykonania tych czynności konieczny będzie tester diagnostyczny.

Czy ustawianie świateł w samochodzie raz w roku wystarczy?

Poza ustawianiem świateł podczas przeglądu technicznego, należy wykonać takie czynności w przypadku rozregulowania śrub lamp podczas jazdy po wybojach i dziurach na drodze. Jeżeli samochód będzie uczestniczył w stłuczce, również należy ponownie ustawić światła, jest to najczęściej wykonywane w warsztacie wykonującym naprawę samochodu. Ważne! Każdy kierowca musi pamiętać, że po każdorazowej wymianie żarówki w reflektorze konieczne jest wyregulowanie świateł.