ul. Zielonogórska 33, 71-084 Szczecin+48 721 956 919poniedziałek-piątek 8:00-17:00

BLOG

Dlaczego trzeba zmienić opony z letnich na zimowe?

12.05.2022
Dlaczego trzeba zmienić opony z letnich na zimowe?

Dlaczego trzeba zmienić opony z letnich na zimowe? Producenci opon nie bez powodu opracowali dwie opcje opon – zimową i letnią. Różnią się nie tylko składem chemicznym, ale także rzeźbą bieżnika. Jest to konieczne ze względu na różnicę temperatur między sezonem letnim i zimowym. W końcu nawet przy spadku o 10-20 ° C właściwości materiałów opon samochodowych znacznie się zmieniają. Opony letnie są bardziej elastyczne, ale jednocześnie wytrzymałe. Wzór bieżnika ma więcej rowków podłużnych i wyjściowych, a właściwości gumy mają na celu zarówno przyczepność, jak i opory toczenia. W oponach zimowych głębokość rowków jest większa, a oddzielające je klocki większe. Dla lepszej przyczepności na śliskiej nawierzchni zimowej drogi część wzoru ma poprzeczny wzór. Opony zimowe są bardziej miękkie niż opony letnie, wyposażone w kolce i mają porowatą strukturę. Opony zimowe i letnie mają kilka istotnych różnic, które przede wszystkim wpływają na bezpieczeństwo jazdy samochodem. Wiedzą o tym pracownicy serwisu samochodowego ReadyAuto w którym świadczone są kompleksowe usługi wymiany opon. Zawsze doradzają kierowcom wymianę opon z letnich na zimowe gdy temperatura spadnie poniżej 7°C.

Dlaczego trzeba zmienić opony z letnich na zimowe?

Klienci często myślą, że rola opon zimowych sprowadza się do trakcji i hamowania na prostej. Oczywiście, gdyby samochód jeździł po niewidocznych szynach, tak by się stało i można by zrezygnować z jednej pary opon zimowych. Bieżnik opon zimowych został jednak zaprojektowany z myślą o maksymalnej przyczepności nie tylko w kierunku wzdłużno-poprzecznym, ale także w każdym położeniu kół napędowych i kierowanych. Ale opony letnie na śliskiej drodze nie mają przyczepności do nawierzchni w żadnym kierunku. Jesienna pogoda jest nieprzewidywalna, w każdej chwili temperatura powietrza może spaść poniżej 0°C, nawierzchnia asfaltu stanie się śliska. Rozczarowujące statystyki wypadków poza sezonem pokazują, jak poważnie należy traktować kwestię wymiany opon letnich na zimowe.

Rzeźby bieżnika opon pełnią specjalne funkcje bezpośrednio związane z warunkami pogodowymi danej pory roku:

  • Opony letnie posiadają rzeźbę bieżnika, która skutecznie odprowadza wodę spod koła w mokrych warunkach pogodowych. W warunkach zimowych ten rodzaj bieżnika będzie bezużyteczny. Opony letnie mają sztywniejszy skład i na mrozie od razu sztywnieją. 
  • W przypadku opon zimowych wzór zapewnia oponie dobrą przyczepność i prowadzenie na śniegu, a także stabilność zimą. Latem, w deszczowe warunki, zimowy bieżnik nie poradzi sobie z takim zjawiskiem jak poślizg wodny. Opony zimowe mają bardziej miękką mieszankę, aby zachować elastyczność w każdych mrozach. 

Powody natychmiastowej wymiany opon w samochodzie 

Większość właścicieli samochodów ma jasne pojęcie, kiedy zmienić opony na zimowe i odwrotnie. Jednak wiele osób zapomina o ich zużyciu. Gdy na powierzchni opon pojawiają się rysy lub pęknięcia, następuje nierównomierne zużycie, odczuwane jest ociężałe hamowanie, potrzebujesz pilnie wymienić opony, nie czekając na zmianę pory roku. Wymiana opon może być konieczna, gdy resztkowa głębokość bieżnika na oponach letnich osiągnie 1,6 mm, a na oponach zimowych i całorocznych 4 mm. Przepisy ruchu drogowego zabraniają używania opon o pozostałej głębokości bieżnika mniejszej niż podane wartości. Wszystkie 4 opony muszą mieć takie same zużycie, typ i rozmiar. Przy nierównomiernym zużyciu co najmniej jednej z opon zwiększa się ryzyko poślizgu, co grozi wypadkiem. Oszczędności w takich przypadkach są nieuzasadnione, dlatego lepiej od razu wymienić komplet opon.

Gdzie wymienić opony na zimę?

Aby wymienić opony wystarczy zgłosić się do serwisu samochodowego wyposażonego w nowoczesną wyważarkę. Ważne jest, aby wyważać opony, w przeciwnym razie zaczną się mocno zużywać, psują podwozie, układ kierowniczy i ogólnie negatywnie wpływają na prowadzenie samochodu. Ogólnie rzecz biorąc, wyważanie jest konieczne po każdej zmianie koła, po przejechaniu 10 000 kilometrów, a nawet po jeździe po złych drogach. W ReadyAuto można liczyć nie tylko na wymianę opon letnich na zimowe, ale również sprawdzenie ich pod kątem uszkodzeń i wyeliminowanie wszelkich defektów. Tutaj specjaliści nie boją opon niskoprofilowych czy wymiany opon w samochodach terenowych, dzięki korzystaniu z profesjonalnego sprzętu radzą sobie z każdym zadaniem. Dają gwarancję na wykonywane usługi. Można skorzystać również z hotelu dla opon sezonowych które są przechowywane w odpowiednich warunkach. 

Po co zmieniać opony letnie na zimowe – wnioski

Opony zimowe różnią się od opon letnich rzeźbą bieżnika i składem chemicznym gumy. Opony zimowe są wykonane z miękkiej gumy, która nie twardnieje na mrozie, co pozytywnie wpływa na przyczepność. Opony letnie przy średniej dziennej temperaturze poniżej +5 stopni sztywnieją, co negatywnie wpływa na prowadzenie i hamowanie. Jednocześnie im cieplej na zewnątrz, tym bardziej miękkie stają się opony zimowe, co prowadzi do wzrostu zużycia paliwa, zużycia opon. Sztywność opon letnich zwiększa ich odporność na zużycie podczas interakcji z nagrzanym słońcem asfaltem. Kiedy temperatura spada, zwiększona sztywność powoduje, że samochód traci przyczepność i wydaje się, że się na nim ślizga. Aby wymienić opony letnie na zimowe należy zgłosić się do serwisu samochodowego ReadyAuto, tutaj zawsze podczas wykonywania tej procedury pracownik sprawdza stan wentyli, bieżnika i wykonywane jest prawidłowe wyważenie kół. Jeżeli okaże się, że dostarczone opony są zużyte można od ręki zakupić nowe zarówno do samochodów osobowych i dostawczych.