ul. Zielonogórska 33, 71-084 Szczecin+48 721 956 919poniedziałek-piątek 8:00-17:00

BLOG

Czyszczenie silnika – czy warto?

07.20.2022
Czyszczenie silnika - czy warto?

Czyszczenie silnika – czy warto? Silnik samochodu podczas eksploatacji podlega wpływowi czynników zewnętrznych. Niestety większość z nich jest negatywna. Należą do nich: niskiej jakości olej, paliwo, a jednym z najważniejszych zagrożeń wpływających na wewnętrzny mechanizm Twojego samochodu jest zanieczyszczenie. Specjaliści w dziedzinie pielęgnacji samochodów, przekonują, że największym niebezpieczeństwem jest duże nagromadzenie brudu na funkcjonujących częściach. Właściciele samochodów zastanawiają się czy warto wykonywać czyszczenie silnika. Odpowiedź jest jednoznaczna – taka procedura jest potrzebna. Warto jednak wiedzieć, że stosowane w tym przypadku dodatki dobrze czyszczą silnik, ale niewłaściwie użyte mogą być szkodliwe. Dlatego wykonanie tej procedury najlepiej powierzyć profesjonalnemu serwisowi samochodowemu Readyauto.

Dlaczego i kiedy konieczne jest czyszczenie silnika?

Prawie przy każdej wymianie oleju kierowcy zadają nam pytanie, czy czyszczenie silnika jest konieczne. Ta procedura ma dwa główne zadania:

 • Usunąć resztki starego płynu smarującego, które nieuchronnie pozostają we wnękach silnika podczas wymiany. Co może nawet doprowadzić do konieczności remontu silnika. W naszym serwisie samochodowym wykonujemy czyszczenie silnika, stosując sprawdzone środki które poprawiają jego pracę.
 • Czyszczenie układu olejowego silnika jest konieczne w celu usunięcia z jego części i ścian wewnętrznych z osadów: nagaru, lakieru, szlamu i produktów zużycia. Zanieczyszczenia uniemożliwiają normalną pracę silnika: zwiększają kwasowość i lepkość oleju, zatykają kanały olejowe, powodują miejscowe przegrzanie części, zmniejszają moc i zwiększają zużycie paliwa. Dlatego silnik musi być utrzymywany w czystości.

Kiedy zlecić czyszczenie silnika?

 • Po zakupie auta, jeśli nie jest kupowane w salonie, ale od osoby prywatnej. Nie wiadomo dokładnie, jak poprzedni właściciel eksploatował samochód, czy terminowo wymieniał olej, jakich olejów używał.
 • Jeśli zmienisz rodzaj oleju w silniku, nie tylko przy przejściu z oleju mineralnego na syntetyczny (choć czyszczenie silnika jest w tym przypadku szczególnie ważne), ale także przy zmianie marki lub lepkości oleju. Dodatki w różnych olejach mogą się różnić, a mieszanie ich jest niepożądane. Warto również wyczyścić silnik, jeśli po drodze byłeś zmuszony dolewać oleju niskiej jakości.
 • Podczas eksploatacji pojazdu w trudnych warunkach. Jeśli lubisz jeździć szybko, dużo i agresywnie, a także jeździć po trudnych drogach, to częściej należy pamiętać o czyszczeniu silnika, ponieważ osady tworzą się w tym przypadku w większych ilościach.
 • Jeśli masz samochód z silnikiem z turbodoładowaniem.Turbina nie tylko kocha wysokiej jakości olej, ale także boi się brudu w układzie smarowania.
 • Po przejechaniu 50 tysięcy kilometrów.
 • Po remoncie zespołu napędowego.

Czyszczenie silnika można wykonać niezależnie, ale w takim przypadku, jeśli przepisy nie będą przestrzegane, zamiast korzyści można uszkodzić silnik. Lepiej powierzyć tę pracę specjalistom. W naszym serwisie samochodowym mechanicy nie tylko sprawnie przeprowadzą procedurę, ale w razie potrzeby przeprowadzą diagnostykę silnika, która pomoże wykryć ewentualne problemy.

Istnieje kilka powodów, dla których możesz łatwo stwierdzić, że niezbędne jest oczyszczenie silnika:

 • Zwiększa się zużycie paliwa.
 • Układ elektryczny zaczyna zawodzić.
 • Zwiększa się stopień zużycia oleju i innych płynów.
 • Utrata mocy samochodu.
 • Pogarsza się rozpraszanie ciepła. Jest to uważane za jeden z najpoważniejszych problemów pojazdu. Rzeczywiście, ze względu na dużą ilość brudu na powierzchni mechanizmu silnik nie może regulować temperatury, co z kolei może prowadzić do przegrzania układu i poważnych konsekwencji.

Dlaczego warto wykonać czyszczenie silnika w serwisie samochodowym?

Wcześniej czy później komora silnika samochodu jest zarośnięta brudem, a przed kierowcą pojawia się całkiem rozsądne pytanie – komu powierzyć czyszczenie silnika? Korzyści ze zlecenia wykonania tej procedury specjalistom z naszego serwisu samochodowego Readyauto są oczywiste. Zwracając się do nas, możesz być pewien prawidłowego wyniku.

Istnieje kilka powodów, dla których warto skorzystać z naszych usług:

 • Oszczędność czasu.
 • Gwarantowany pomyślny wynik. Wszyscy pracownicy zostali przeszkoleni w zakresie czyszczenia silników samochodów różnych marek.
 • Używamy najlepszej jakości materiałów.
 • Dysponujemy najnowszym sprzętem.

Profesjonaliści rozumieją, jak poważna jest procedura czyszczenia silnika, dlatego wszystkie prace wykonujemy ze szczególną starannością i delikatnością. Nasz serwis samochodowy świadczy usługi w atrakcyjnej cenie.To doskonały bilans niezbędnych kosztów i wysokiego profesjonalizmu w pracy.

Korzyści z czyszczenia silnika

Przede wszystkim musisz zrozumieć, że na czystym silniku łatwiej jest zobaczyć smugi płynów technicznych, co oznacza, że możesz wcześniej dowiedzieć się o awariach i podjąć działania w celu ich wyeliminowania. Ponadto czysty silnik jest z pewnością przyjemniejszy w utrzymaniu i nie ma ryzyka, że brud dostanie się do elementów silnika spalinowego podczas naprawy. Ogólnie rzecz biorąc, istnieją dwie główne metody czyszczenia: pierwsza odbywa się za pomocą specjalnej chemii i umiarkowanego ciśnienia wody, a druga to strumień gorącej pary przy użyciu specjalnego sprzętu. Obie metody są skuteczne, jeśli są wykonane prawidłowo.

W szczególności przed zabiegiem należy odłączyć akumulator, a także zabezpieczyć przed wodą prądnicę, rozdzielacz zapłonu, wlot powietrza, skrzynkę bezpieczników i mózg silnika. A po czyszczeniu konieczne jest przedmuchanie wszystkich ubytków sprężonym powietrzem i uruchomienie silnika spalinowego na 10-15 minut, aby pozostała woda wyparowała.Takie czynności wykonujemy profesjonalnie wykorzystując nowoczesne narzędzia, oraz doświadczenie jakie posiadają nasi mechanicy, to pozwala nam na wykonanie usługi fachowo. Ważne! Nie zaniedbuj czyszczenia silnika, bo wtedy naprawa przy zużytych elementach silnika będzie kosztować znacznie więcej!