ul. Zielonogórska 33, 71-084 Szczecin+48 721 956 919poniedziałek-piątek 8:00-17:00

BLOG

Co wybrać: benzyna czy diesel?

06.24.2020
Benzyna czy diesel

Zanim kierowca zdecyduje się na zakup auta, musi jasno sprecyzować swoje wymagania. Jedną z najważniejszych kwestii jest rodzaj paliwa, które będzie napędzało silnik danego auta. W tym przypadku do wyboru jest tradycyjny silnik benzynowy lub bardziej nowoczesny Diesel. Oba rozwiązania mają swoje zalety i wybór właściwego wariantu może nie być łatwy. Zanim podejmiemy tak istotną decyzję, jak zakup samochodu, warto bliżej zapoznać się z informacjami na temat obu typów silnika.

Cechy charakterystyczne dla silników napędzanych benzyną

Elektrody świecy zapłonowej generują iskrę i następnie dochodzi do spalenia ładunku. Wewnątrz silnika spalana jest mieszanina paliwa z powietrzem. Najczęściej używana jest właśnie płynna benzyna. Ewentualnie można używać sprężonego gazu ziemnego. Należy jednak zachować właściwą proporcję pomiędzy powietrzem i paliwem. W przeciwnym razie samochód będzie emitował zbyt dużą ilość dwutlenku węgla. Prosta konstrukcja układu zasilania oraz mniejsze obciążenie silnika przekładają się na stosunkowo niewielką awaryjność. Do zalet samochodów napędzanych benzyną należy także łatwy rozruch, szybkie wejście na wysokie obroty i łatwość uzyskiwania wysokiej mocy. W porównaniu do alternatywnych rodzajów silników modele benzynowe cechują się stosunkowo niską sprawnością energetyczną i mniejszą trwałością. Istnieje też spore ryzyko niekontrolowanego samozapłonu paliwa. Mimo to tego typu silniki pozostają standardem w motoryzacji. Znakomita większość kierowców podczas wizyty na stacji paliw tankuje właśnie benzynę.

Czym jest silnik Diesla?

Zwany również mianem silnika wysokoprężnego lub o zapłonie samoczynnym. Zewnętrzne źródło energii nie jest potrzebne do zapłonu paliwa, gdyż samoistnie osiąga ono niezbędną temperaturę wewnątrz komory spalania. Pierwsze modele pojawiły się pod koniec lat 30. XX wieku i były wysoce awaryjne. Tym samym jazda takim autem była ryzykowna. Zamiast benzyny, taki silnik potrzebuje oleju napędowego. Posiadacze auta z takim silnikiem muszą przywiązywać dużą uwagę do jakości używanego oleju. W przeciwnym razie może on blokować otwory wtryskiwaczy i łatwo się zacierać. Technologia Diesla pozwala na lepszą konwersję energii chemicznej paliwa. Tym samym taki silnik zużywa mniej paliwa niż model napędzany benzyną. Problemy samozapłonu paliwa praktycznie nie występują. Ekonomiczna praca oraz wysokie osiągi są charakterystyczne dla nowoczesnych samochodów Diesla. Mimo swojego zaawansowania technologicznego Diesel posiada wiele wad, które utrudniają użytkowanie takiego auta. Chodzi przede wszystkim o hałaśliwą pracę, spore koszty produkcji takiego silnika oraz długi czas osiągania temperatury roboczej. W przypadku starszych modeli występują pewne utrudnienia z zapłonem w niskich temperaturach. Emitują także duże ilości substancji zanieczyszczających środowisko. Aby temu zaradzić, trzeba wydać dodatkowe pieniądze na efektywne systemy ograniczające zanieczyszczenia. Z kolei duże obciążenie podczas pracy przekłada się na szybszą eksploatację silnika.

Główne różnice pomiędzy benzyną a Dieslem

Silnik benzynowy

Znając podstawowe cechy obu typów silnika, możemy podjąć właściwą decyzję. Trzeba jedynie uwzględnić, w jaki sposób planujemy używać naszego samochodu. Chodzi o to, gdzie planujemy jeździć oraz ile będziemy średnio pokonywać kilometrów. Na dłuższych trasach bardziej opłaca się diesel. Jeżeli rocznie nasz samochód pokonuje ponad 20 tys. km, to diesel jest optymalnym wyborem. Ponieważ spala mało paliwa, doskonale nadaje się dla osób, którym zależy na ekonomicznej jeździe. Jeżeli jednak stosunkowo rzadko korzystamy z auta, to benzyna jest lepszą opcją.

Które paliwo będzie najlepsze dla jazdy w warunkach miejskich?

Argument ekonomiczny nie jest w tym przypadku szczególnie istotny. Wynika to między innymi z faktu, że cena obu rodzajów paliwa jest porównywalna. Oczywiście z uwagi na mniejszą ilość paliwa spalanego przez silniki Diesla, takie pojazdy są tańsze w użytkowaniu. Jednakże zasada to dotyczy jedynie poruszania się na długich dystansach. Jeżdżąc wyłącznie w obrębie miasta, nie odczujemy znaczącej różnicy. Tak więc o wiele lepszym wyborem będzie silnik benzynowy. Niski moment obrotowy jest bardzo przydatny podczas jazdy na krótkich trasach. Bardzo często decydującym argumentem będzie cena auta.

Modele z silnikami Diesla nadal pozostają droższe od tych z prostymi silnikami benzynowymi. Co więcej, potrzebne są skomplikowane filtry i systemy do tłumienia hałasu i redukowania ilości wydzielanych spalin. W przeciwnym razie auto z silnikiem Diesla nie będzie zgodne z normami ochrony środowiska. Do tego typu pojazdów potrzebne są także drogie części zamienne. Są to wymagające silniki pod względem konserwacji i wymagają regularnego oczyszczania filtra cząstek stałych. Producenci samochodów z silnikami benzynowymi z czasem zaczynają stosować bardziej efektywne rozwiązania. Takie nowoczesne modele aut są tańsze w użytkowaniu. Między innymi z tego powodu cieszą się dużą popularnością wśród osób jeżdżących przede wszystkim w warunkach miejskich.