ul. Zielonogórska 33, 71-084 Szczecin+48 721 956 919poniedziałek-piątek 8:00-17:00

BLOG

Co robi mechanik samochodowy?

03.03.2022
Co robi mechanik samochodowy?

Co robi mechanik samochodowy? Bez odpowiedniego samochodowego mechanika, nasze samochody tak naprawdę (nie trzeba bać się tego stwierdzenia) w ogóle by nie istniały. Owszem, na początku wszystko jest pięknie i ładnie, jeżeli pojazd jest zupełnie nowy. Niemniej jednak, kiedy dochodzi do zużycia się części, coś zaczyna pukać, stukać, kiedy konieczna będzie wymiana danej części, czy też podbicie przeglądu, aby zachować ważność dowodu rejestracyjnego. Sami raczej, nie będziemy w stanie tego naprawić, większość z nas się po prostu na tym nie zna i samodzielnie nie rozwiąże takiego problemu. Wówczas konieczne staje się skorzystanie z usług świadczonych przez mechanika samochodowego.

Mechanik samochodowy – czym się zajmuje?

Mechanik samochodowy zajmuje się serwisowaniem aut, czyli tak naprawdę ich diagnozowaniem i naprawianiem. Co zwykle znajduje się w zakresie jego obowiązków?:

 • naprawa oraz nabijanie klimatyzacji,
 • wymiana oraz wulkanizacja ogumienia,
 • przeprowadzanie przeglądów okresowych,
 • wymiana płynów i filtrów,
 • konserwowanie układów znajdujących się w samochodach (układu wydechowego, układu napędowego, układu zawieszenia, jak i układu hamulcowego).

Jakie mogą być koszty takich usług? Zależne to będzie od zakresu przeprowadzanych prac, jak również od miejsca położenia danego warsztatu (w większych miastach, ceny będą po prostu znacznie wyższe). Mechanicy nierzadko prezentują cenniki swoich usług na stronach internetowych, dzięki czemu nie tylko możemy szybko zorientować się w kosztach, ale również sprawdzimy, jakie naprawy mogą oni przeprowadzić w naszym aucie.

Dobry mechanik samochodowy jest prawdziwym skarbem

Należy zawsze szukać odpowiedniego mechanika we własnym mieście i do niego się udać z każdorazowym problemem. Warto sprawdzić, czy zajmuje się on szeroko pojętą samochodową mechaniką, aby na pewno umiał naprawić usterkę w naszym wozie. Dobry samochodowy mechanik jest niczym lekarz – warto posiadać tego jednego, sprawdzonego, któremu powierza się stan swojego zdrowia – w tym wypadku zdrowie naszego auta.

Mechanik samochodowy – specjalizacje

W każdym warsztacie samochodowym, pracuje minimum jeden mechanik posiadający ogólną specjalizację, który wymienia przewody, naprawia hamulce, zajmuje się również kasowaniem błędów w komputerach pojazdów i wymianą opon.

Nierzadko jednakże, konieczna będzie pomoc specjalistów, a wśród nich: 

 • blacharza,
 • lakiernika,
 • diagnosty samochodowego,
 • elektromechanika.

Diagnosta nie zajmuje się naprawianiem, ale poddawaniem ocenie technicznego stanu pojazdów. Zwykle pracuje on na stacjach obsługiwania pojazdów, może także prowadzić współpracę z mechanikiem. 

Samochodowy elektromechanik, jest specjalistą od elektrycznych instalacji. Chociaż część z tychże napraw może być wykonywana przez doświadczonego mechanika, w praktyce nie będzie on mieć zawsze odpowiednich kwalifikacji, jak również sprzętu, aby móc odnaleźć przyczyny problemów, jak również je rozwiązać. Wówczas musi się wybrać do elektromechanika.

Do lakiernika oraz blacharza zgłaszamy się po stłuczkach, kolizjach. Blacharze doprowadzają karoserię do stanu sprzed kolizji, zaś lakiernicy likwidują ubytki w powłoce lakierniczej. Wymienione profesje są ze sobą mocno powiązane, dlatego zwykle mówimy o naprawach blacharsko-lakierniczych.

Najczęściej poszukiwane usługi w zakresie mechaniki samochodowej

Najczęściej do mechanika samochodowego wybieramy się, aby skorzystać z usług takich, jak:

 • wymiana ogumienia,
 • wymiana przewodów,
 • wymiana uszczelek,
 • wymiana olejów,
 • ustawianie zbieżności oraz geometrii kół,
 • naprawa silnika, hamulców, wszelkich układów,
 • kasowanie błędów w komputerze samochodowym,
 • regeneracja DPF,
 • czyszczenie paliwowego układu.

Warto mieć na uwadze, iż odpowiedni samochodowy warsztat wykonuje usługi kompleksowe. Nie zajmuje się wyłącznie samochodową mechaniką, ale także elektroniką, przeglądami, elektryką, wymianą ogumienia, jak również (jeżeli tego potrzebujemy) serwisuje gazowe instalacje, jak również świadczy usługi, kiedy pojawi się nam jakaś awaria podczas podróży.

Mechaników samochodowych w każdym z miast, można znaleźć całkiem sporo, a ciągle dochodzi do powstania zupełnie nowych warsztatów. Warto zwrócić uwagę, który spośród warsztatów specjalizuje się w danej marce pojazdów.

Jak dokonać wyboru warsztatu samochodowego?

W każdym samochodzie trzeba dbać o wymianę ogumienia, płynów i filtrów, jak również przeprowadzać regularne przeglądy. Nigdy także nie wiemy, co i kiedy ulegnie awarii. Dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie znalezienie warsztatu, serwisu, który zaoferuje kompleksowy zakres usług i zatrudnia przy tym specjalistów zajmujących się wybranymi częściami pojazdów. Dzięki czemu możemy zyskać pewność, iż naszym samochodem zajmą się kompetentni pracownicy, ale równocześnie nie będziemy musieli udawać się z warsztatu do warsztatu. Musimy się kierować doświadczeniem, jak również opiniami wcześniejszych klientów, które znaleźć możemy między innymi w sieci. Dobrze będzie, jeżeli znajdziemy mechanika z polecenia. A czy dobrze jest sugerować się ocenami? Te w większości sytuacji wszędzie są konkurencyjne, bardzo do siebie podobne.