ul. Zielonogórska 33, 71-084 Szczecin+48 721 956 919poniedziałek-piątek 8:00-17:00

BLOG

Co należy sprawdzić w samochodzie przed długą podróżą?

05.27.2020
Przygotowanie auta do trasy

Planujesz wyjechać na wakacje do Chorwacji? Masz ważne spotkanie służbowe w Niemczech? A może wybierasz się z ukochaną osobą na wypad do Austrii? Bez względu na to dokąd jedziesz, jednym z kluczowych elementów, na jakich należy się skupić jest sprawne auto. O ile kwestia tego, co wkładamy do walizki jest niezwykle ważna, o tyle stan naszego samochodu to jeszcze bardziej istotna rzecz, na jakiej na pewno należy się skupić. Im bardziej zmniejszymy ryzyko wystąpienia awarii na drodze, tym nasza podróż będzie bardziej spokojna i zdecydowanie bardziej przyjemna. Co więc powinniśmy sprawdzić w samochodzie zanim wybierzemy się w daleką podróż? Na co powinien zwrócić uwagę mechanik samochodowy, jeśli w jego ręce chcemy oddać nasze auto?

***

Dlaczego tak istotne jest sprawdzenie auta przed podróżą?

Uzupełnienie płynów eksploatacyjnych

Jeśli chcemy wybrać się w podróż, daleką podróż, bez wątpienia sprawdzenie auta pod każdym kątem odgrywa bardzo ważną rolę. Nikt z nas bowiem nie chciałby stać na drodze, bo hamulce przestały działać, skończył się płyn w chłodnicy lub akumulator nagle się wyładował. Wiadomo, iż na pewne rzeczy nie mamy absolutnie wpływu i mogą one przytrafić się w najmniej spodziewanym momencie. Aby jednak zmniejszyć ryzyko do minimum, warto oddać auto do warsztatu, mając pewność, że te najważniejsze elementy zostały dokładnie sprawdzone. To stanowi kluczowe znaczenie. Im dokładniej zostanie sprawdzony samochód, tym większa pewność, że w trakcie jazdy nic się z nim nie stanie. Awaria auta może całkowicie pokrzyżować nasze plany, a chyba chcemy tego uniknąć, prawda?

Sprawdzenie stanu układu hamulcowego 

Z  całą pewnością bardzo ważnym elementem, na jaki należy zwrócić uwagę jest przede wszystkim stan naszych hamulców. Jest to bardzo ważna kwestia, jaką należy mieć na uwadze, by nie rozczarować się nagle awarią układu hamulcowego. Zanim więc wyruszymy w daleką trasę, należy oddać samochód do mechanika, a ten powinien między innymi sprawdzić zużycie klocków hamulcowych, stan tarcz, czy ilość płynu hamulcowego. Jeśli ten nie był wymieniany w ciągu ostatnich trzech lat, należy również i go wymienić. Hamulce zawsze powinny działać bez zarzutu. Jest to rzecz niezwykle ważna i na niej właśnie każdy właściciel pojazdu powinien się skupić. Jadąc w daleką trasę, sprawdzenie ich stanu stanowi tak naprawdę rzecz najważniejszą.

Jak wygląda zawieszenie w samochodzie?

Na pewno kwestia zawieszenia w samochodzie odgrywa bardzo ważną rolę, na jakiej na pewno należy się skupić. Koniecznie więc należy sprawdzić między innymi drążek, wahacze, jak również i resory. Całe zawieszenie musi działać bez zarzutu, jeśli nie chcemy nabawić się w trakcie jazdy niepotrzebnych problemów. A pozostając w tym temacie, kluczową rolę odgrywają również i amortyzatory. Jeśli jednak taka potrzeba, na pewno warto dokonać wymiany amortyzatorów, gdyż mogą one znacząco wpłynąć na komfort całej podróży

Stan akumulatora

Kolejnym, jakże ważnym elementem jest na pewno akumulator i to, w jakim jest on stanie. Układ elektryczny odgrywa tak naprawdę bardzo ważną rolę i należy się na nim skupić, jeśli nie chcemy nabawić się naprawdę dużych problemów i końca dalszej jazdy. Jeśli akumulator jest stary i pojawiają się w nim problemy, należy go wymienić. Warto zabrać ze sobą także kable i akumulator rozruchowy, bo nigdy nie wiadomo, co może się z nim stać. A oprócz akumulatora, istotną rolę odgrywa również i sprawdzenie paska klinowego, który to ładuje alternator, a ten dalej sam akumulator. Sprawny układ elektryczny w samochodzie to priorytet i przed dalszą podróżą, element istotny do sprawdzenia.

Sprawdzenie stanu płynów w samochodzie

Wszelkie płyny, jakie znajdują się w samochodzie, wpływają na sprawne działanie poszczególnych układów. Każdy z nich ma określony termin ważności i jeśli taki już nastąpił, to na pewno należy dokonać wymiany takiego płynu. Jeśli jednak jeszcze ma on swoją żywotność, należy sprawdzić poziom takiego płynu, aby nie dopuścić do jego zbyt małej ilości, mogącej skutkować awarią poszczególnych układów.

Jakość opon to podstawa

Kluczowe znaczenie, zarówno dla komfortu jazdy, jak również i dla samego bezpieczeństwa ma na pewno jakość naszych opon, na jakich należałoby się skupić w pierwszej kolejności. Koniecznie trzeba więc sprawdzić stan ogumienia, ciśnienie powietrza czy też wyważenie, jeśli mówimy o oponach nowych. Jeśli bowiem pojedziemy na oponach ,,zużytych”, źle wyważonych lub takich, które mają zbyt mało ciśnienia, wówczas może dojść do utraty stabilności, do drgań kierowniczy czy do uszkodzenia drążka kierowniczego.

Sprawne działanie mechanika samochodowego

Jeśli oddajemy auto w ręce mechanika, który ma przygotować je do dalszej jazdy, na pewno ten będzie doskonale wiedział, co robić, aby auto w pełni sprawne ruszyło w daleką podróż. Oprócz elementów powyżej, sprawdzi on na pewno także działanie wtrysków, stan układu chłodniczego, działanie klimatyzacji i wszelkie inne elementy, które mogą okazać się kluczowe i dla bezpieczeństwa i dla samego komfortu dalekiej podróży. Podstawą jest jedynie oddać auto w ręce osoby, która jest do tego zadania odpowiednią.